„Zájem je podstatně menší. Je to ale dáno i tím, že volit v komunálních volbách mohou jen pacienti s trvalým bydlištěm ve volebního okrsku číslo tři. Ostatním můžeme dát propustku, aby je rodina dopravila do svého okrsku, protože na komunální volby nejsou vystavovány voličské průkazy. A o senátní volby pacienti moc zájem nemají,“ všimla si zdravotně-sociální pracovnice Nemocnice Havlíčkův Brod Kamila Mrtková.

Pacienti, kteří spadají do jiného volebního okrsku bohužel v nemocnici volit nemohli. „Je to taková menší překážka, že jsme jim to nemohli umožnit. Pouze jsme jim mohli vystavit propustku, aby se mohli dopravit do své volební místnosti,“ přiblížila situaci Mrtková.

V pátek se na oddělené následné péče havlíčkobrodské nemocnice volilo jen do Senátu. „Bylo to proto, že ani jeden z pacientů neměl trvalé bydliště v našem volebním okrsku, aby mohl volit,“ vysvětlila Mrtková.

Možnost volit do komunálních voleb by možná využilo více pacientů, kdyby nebyli limitovaní volebními okrsky. „Myslím si, že kdyby to bylo možné, tak by do komunálních voleb volilo mnohem víc lidí než do Senátu,“ uvažovala zdravotně-sociální pracovnice.

Volební urnu přinesli také Marii Hlídkové, která zrovna v nemocnici pobývá. „Od mládí jsme chodili s manželem volit a i když mám už devadesát let, tuto tradici nepřerušuji. Volby jsem nikdy nevynechala a o politiku se občas docela zajímám,“ pochlubila se seniorka.

O aktuální volby mělo zájem celkem pět lidí. Nakonec ale volili jen tři. Jedna pacientka totiž neměla platný občanský průkaz a druhý pacient ho nemohl najít.

Daleko větší zájem o politiku nemocnice zaznamenala během prezidentských voleb. Tehdy byla účast rekordní. „Bylo to kolem sedmdesáti pacientů v celé nemocnici. Volili i lidé z akutních lůžek, kteří přišli na plánované zákroky a věděli, že u nás budou hospitalizovaní v období voleb,“ zavzpomínala Mrtková.