Jen málokdo si ale uvědomí, že nevidomí by byli o volbách bez někoho blízkého ztracení.
To potvrdil za havlíčkobrodskou organizaci Sjednocenou organizace nevidomých a slabozrakých Václav Fikar z Lípy.
„Naštěstí mají nevidomí a slabozrací doma k dispozici volební lístky včas, mohou se poradit z někým z rodiny. Jestliže jsou osamělí, pomůže a poradí například někdo ze svazu," řekl Fikar. Ten dodal, že horší už je to s pohybem v samotné volební místnosti, která někdy není bezbariérová a člověk se silnou vadou zraku se v ní špatně orientuje. „V takovém případě je rovněž nejlepší vzít si sebou doprovod, případně pomůže někdo z volební komise," pokračoval Fikar. Vybavit volební lístky alespoň částečně Braillovým písmem, ale není podle Fikara řešení. „Už tak jsou výdaje na tisk volebních lístků obrovské a navíc ne každý člověk s vadou zraku Braillovo písmo zná," vysvětlil Fikar. Podle volebního zákona ale nesmí člen okrskové volební komise pomáhat nevidomým s úpravou volebního lístku, ani jeho vhozením do urny. Pomoci může v tom případě nevidomému jiný volič, ale to je otázka důvěry.
Ani voliči pobývající v některém ze specializovaných zařízení, jako je například Domov se zvláštním režimem, nejsou úplně z voleb vyloučeni, pokud jim to nebylo zapovězeno úředně s ohledem na jejich vážný duševní stav.
Například v Domově ve Věži u Havlíčkova Brodu žije asi 80 klientů postižených různými formami demence nebo duševní chorobou.
„K volbám by mohlo jít teoreticky asi 60 klientů. O tom, jak volby probíhají, jsme s nimi hovořili a vše jim vysvětlili. Volit mohou jak na obecním úřadě, tak u nás v jídelně. Kolik se jich nakonec opravdu rozhodne volit, netuším," řekla ředitelka Domova Jaroslava Kadlecová.
Volit mohou tradičně i pacienti havlíčkobrodské nemocnice. Podle mluvčí Petry Černo o to mohou žádat pacienti, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní, nebo ti, kteří budou v nemocnici zrovna v době voleb. Příslušná okrsková volební komise v Havlíčkově Brodě přijde za pacienty s urnou přímo do nemocnice na jednotlivá oddělení.
Obecní a městské úřady na Havlíčkobrodsku právě v těchto hodinách finišují s přípravou volebních místností. Podle tajemníka havlíčkobrodské radnice Václava Stejskala bude město Havlíčkův Brod se svými dvaatřiceti volebními okrsky na volby stoprocentně připraveno.
„Přípravy jsme zahájili již v minulém týdnu. Nejvíce práce jsme měli s volební místností, která je umístěna v prázdném objektu bývalé zemědělské školy. Tam nám museli pomoci pracovníci technických služeb, a to nejen s pořádným úklidem, ale také s posekáním trávy venku," uvedl Stejskal. Ten dodal, že s obtížnějším přístupem do voličské místnosti musejí výjimečně počítat i voliči, kteří přijdou volit do budovy havlíčkobrodské Správy a údržby silnic. „Z důvodu probíhající rekonstrukce Žižkovy ulice se tam totiž nedostanou auty. Budou muset přijít pěšky, své vozy ale mohou pohodlně zaparkovat na parkovištích blízkých supermarketů," poznamenal Stejskal. Jako poslední budou v Havlíčkově Brodě připraveny ty volební místnosti, které se nacházejí ve školách a také v budově radnice V Rámech. „Tam musíme s vlastní instalací potřebného vybavení počkat až skončí vyučování, respektive úřední hodiny," uzavřel Stejskal.
Zhruba čtyři hodiny trvala příprava volební místnosti, včetně potřebného úklidu, v Havlíčkově Borové.
„Volební místnost připravuje úřad městyse společně s provozními zaměstnanci. Museli jsme ji vyklidit, včera byla sestavena volební zástěna a já ještě vyvěsím vzorové hlasovací lístky a připravím vše pro volební komisi. To znamená orazítkovat obálky, stáhnout program pro volby, zajistit občerstvení a tak dále," říká referentka havlíčkoborovského úřadu Jitka Škaredová.
Roznos obálek trval sedm hodin
Ta se stará o hladký průběh volebních příprav a zároveň bude ve volební komisi působit jako zapisovatelka. Škaredová dodala, že roznos volebních lístků si mezi sebou rozdělili zaměstnankyně úřadu, kterým to dohromady zabralo takřka sedm hodin.