Vosy trápí i sadaře. „Co letos nezničil mráz, ničí vosy,“ povzdechl si sadař z Ledče nad Sázavou Roman Vojíř. „Vosy ovoce nakousávají a ono pak hnije. Nejvíce škod páchají na jablkách, protože jsou hodně sladké, pak taky na hruškách,“ popsal Vojíř.
Že je vos letos mnohem víc než v předešlých letech potvrzuje majitel jihlavské deratizační firmy Čestmír Štork. „Letos jsem zasahoval víckrát než kdy jindy. Tenhle rok je extrémní. Vosy a sršně jsou přemnožené z důvodu tropického počasí,“ vysvětlil Štork.
Ani hasiči na Vysočině u zásahů kvůli bodavému hmyzu nezahálejí. „V letošním roce jsme u likvidace obtížného nebo nebezpečného hmyzu zasahovali v 946 případech,“ upřesnila mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. „Ve srovnání s rokem předchozím evidujeme nárůst o tři sta výjezdů,“ dodala.
Likvidace vosích hnízd je nebezpečná. „U sundávání vosích hnízd jde o život, takže bych vždy volal odborníka. Určitě by to lidé neměli provádět sami, stačí štípnutí jednou vosou a může to být smrtelné,“ varoval Štork.
Záchranná služba Kraje Vysočina zaznamenává rapidní nárůst zásahů kvůli alergickým reakcím, které však nesouvisí pouze s vosím píchnutím. „V roce 2023 jsme od ledna do 13. srpna zasahovali u 236 případů s alergií. V letošním roce evidujeme 430 případů se stejnou diagnózou. Rozdíl je patrný na první pohled,“ uvedl mluvčí zdravotnické záchranné služby Petr Janáček.
Hlavně během letních měsíců výjezdů k alergickým reakcím přibývá. „Nejvyšší nárůst výjezdů k této diagnóze sledujeme v období od května 2024, z čehož lze usoudit, že může souviset s bodavým hmyzem,“ upřesnil Janáček.
Ne vždy je třeba po vosím bodnutí vyhledat lékařskou pomoc. „Postižené místo téměř vždy oteče, ale pokud se nejedná o výrazný otok spojený s dalšími obtížemi, není nutné vyhledávat odbornou pomoc,“ vysvětlil mluvčí záchranné služby. „V případě vosího či včelího bodnutí je důležité v krátké době vytáhnout žihadlo z rány a postiženou část těla chladit,“ upozornil Janáček na postup, který je dobré dodržet.
Jiná situace je u alergiků, ti by měli být ostražitější. „Ti by u sebe měli neustále nosit předepsané léky či adrenalinové pero a v případě obtíží jej použít. Zdravotnickou záchrannou službu je potřeba volat v případě, že se u postiženého v řádech minut objeví vážné zdravotní komplikace jako například potíže s dýcháním, otok jazyka či obličeje, nebo dokonce porucha vědomí,“ upozornil Janáček.
Ne vždy je nutné volat k likvidaci vosího hnízda hasiče. „Je nutné zdůraznit, že hasiči zasahují v případech, kdy je ohrožen lidský život či zdraví. Mezi odůvodněné zásahy patří odstraňování rojů v místech, kde je velká koncentrace lidí. Tedy školy, dětská hřiště, úřady, centra, místa, kde je přítomen alergik, senioři, dále nemocnice a podobně,“ vysvětlila Musilová.
Když na místo hasiči přijedou, v mnoha případech vosí hnízda likvidují vysavačem. „Nejčastěji je k odstranění obtížného nebo nebezpečného hmyzu použit vysavač, kterým je roj nasát a následně zlikvidován,“ upřesnila Musilová.
Pokud na místo není nutné volat hasiče, o vše se postará deratizační firma, kterou si mohou lidé objednat. Cena odstranění hnízda však není jednotná. Vždy záleží na tom, kde se hnízdo nachází a jak náročný zásah je. „Každá firma má cenu jinou, nicméně tyto zásahy se pohybují od patnácti set do tří tisíc, občas i výš,“ řekl Štork.
Mohlo by vás zajímat: Tři patra, tři sjezdy. Začala stavba moderního parkovacího domu v Jihlavě
„Záleží na tom, jak je to hnízdo přístupné. Když je ve výšce deset metrů ve štítu, tak se to počítá jako práce ve výšce, protože se hnízdo sundává ze žebříku. Od toho se to odvíjí. Zároveň se platí i cesta,“ doplnil Štork, který má v sundávání hnízd dlouholetou praxi.
Uhnízdění vos se dá však preventivně předcházet. „Velkou měrou může sám občan zabránit usídlení hmyzu ve svém obydlí tím, že provede utěsnění netěsností střechy, fasády, odstraní dutiny. Tím sníží možnost usídlení a donutí hmyz zahnízdit v přírodě, kde nikoho neohrožuje,“ upozornila Musilová.