Správa železnic rozšířila mapový připomínkový portál o další úsek, a to konkrétně Světlá nad Sázavou - Poříčany. „Návštěvníci portálu mohou pomocí jednoduchého systému klást dotazy či připomínky přímo k místům, která je zajímají. Odpovídat na ně budou odborníci ze Správy železnic,“ vysvětlil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Lidé mohou již nějakou dobu využívat stejnou připomínkovou mapu například i pro úsek vysokorychlostní tratě z Velké Bíteše do Brna. „Lidé v mapě jednoduše vidí, kudy by trať měla vést a jak se dotýká jejich vlastních či třeba obecních pozemků,“ komentoval ředitel Stavební správy vysokorychlostních tratí Jakub Bazgier.

Zdroj: Youtube

Mapový portál je přístupný na webu vrtky.cz. Případně přímo na tomto odkazu. „Portál uživatelům umožňuje zobrazit různé typy podkladových map včetně katastrálních nebo hlukových, což pomáhá rozlišit různé prvky infrastruktury, jako jsou silnice, mosty nebo tunely, a zobrazit plánovanou trasu v terénu,“ doplnil mluvčí Správy železnic Gavenda.

Vysokorychlostní železniční trať z Prahy do Brna povede přes Vysočinu. Zastávky bude mít ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a Velké Bíteši na Žďársku. Vlakové nádraží ve Světlé nad Sázavou se i z toho důvodu dočkalo rekonstrukce.

Budova nádraží ve Světlé nad Sázavou v době rekonstrukce a po ní. Prohlédněte si ji
Světlá nad Sázavou má nové vlakové nádraží. Povedlo se, chválí opravu cestující

Lidé se v budoucnu přepraví díky vysokorychlostní železniční trati mezi hlavním městem a jihomoravskou metropolí za jednu hodinu. Nový přestupní terminál také vznikne v Jihlavě-Pávově. Obyvatelé Vysočiny se tak dostanou vlakem z Jihlavy do Prahy přibližně za pětačtyřicet minut, do Brna ještě o něco rychleji.

NEUNIKLO VÁM? VIDEO: Polární záře nad Brodskem. Podívejte se, jakou sílu měla nad Vysokou

Zdroj: Foto: poskytl Matěj Špiller