Na čtenáře čeká celkem 32 medailonků známých hokejistů. „Je to knížka o hokejových osobnostech z Havlíčkova Brodu a blízkého okolí, kteří dosáhli nějakého titulu nebo trofeje, a to jak v rámci České republiky, tak ve světě,“ přiblížil Ladislav Krov, spoluautor knihy.

Medailonky doplňují i fotografie, a to jak z různých oficiálních zdrojů, tak přímo od týmů a rodinných samotných hráčů. „Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří nám s knihou pomohli. Velký dík patří i další legendě světového hokeje Václavu Nedomanskému, který sice nepatří mezi Brodské rodáky, ale jako jeden z prvních měl možnost nahlédnou do připravovaného textu a potěšil nás kladnou recenzí knihy o svých spoluhráčích a kamarádech z havlíčkobrodské Kotliny,“ pověděl Krov.

V knize se objevují i hráči, kteří s Brodem zdánlivě nemají nic společného. „Za zmínku stojí třeba Josef Marha. Jeho máma pochází z Havlíčkobrodska, nicméně se odstěhovala do Hradce Králové. Pepa se však narodil v havlíčkobrodské porodnici, takže je braný jako Broďák, i když je to trochu složitější,“ líčil Krov.

Ilustrační foto.
Opilec strašil hosty plynovou pistolí

Hokej Ladislava Krova zajímá už od dětství. „Ačkoliv sám hokej nehraji, vyrůstal jsem mezi hokejisty. Většinu kluků, kteří jsou v knize, znám už několik let. Na škole v Praze jsem sbíral autogramy hokejistů a teď pracuji v havlíčkobrodských tiskárnách. Chtěl jsem dát tedy dohromady takové album, díky kterému by se lidé dozvěděli více o životě slavných hokejistů,“ vysvětlil spoluautor knihy.

Samotný nápad na knihu je starý už téměř deset let. „Prvotní myšlenka přišla mezi smrtí Martina Čecha a Pepy Vašíčka. Chtěl jsem, aby se na kluky nezapomnělo. Intenzivně jsem se jí začal věnovat letos v červnu, protože jsem ji chtěl představit na knižním veletrhu,“ zavzpomínal Krov.

„Jenže se objevil jeden velký problém. Zjistil jsem, že sám ji nenapíšu. Naštěstí jsem ale narazil na kolegu Richarda Wagnera, který hokeji skutečně rozumí, a za dva měsíce byla kniha napsaná,“ řekl s úsměvem Ladislav Krov.

Kniha se stala jednou z nejprodávanějších na brodském Podzimním knižním veletrhu a zájem o ni neklesl ani poté. „Denně se prodá kolem sedmi knížek. V tuto chvíli jich zbývá posledních pár desítek,“ upozornil Krov a dodal, že v případě poptávky nevylučují dotisk knihy. Zájemci ji mohou sehnat na havlíčkobrodském zimním stadionu, v knihkupectvích v Brodě, Světlé nad Sázavou a Chotěboři nebo na specializovaném internetovém obchodu se sportovním zaměřením marken.cz.

Kapela Jelen v havlíčkobrodském KD Ostrov.
Jelen na Ostrově zazpíval společně s Míšou Tučnou

Autoři nevylučují, že se kniha dočká pokračování. „Uvidíme, jak se nám podaří doprodat první díl. Rozdíl u dvojky bude ten, že se neomezíme jen jedním sportem. Opět však budeme hledat sportovce, kteří se narodili v Brodě a dosáhli mezinárodních úspěchů,“ prozradil Krov.

Čtenáři by se tak mohli těšit až padesáti medailonků slavných Broďáků. „Narodila se u nás například mistryně světa v dráhové cyklistice. Máme ale i spoustu mistrovských titulů ve futsalu, fotbalu, zápasu nebo třeba atletice,“ připomněl sportovní nadšenec.