Najdou ho v lesích mezi Krásnou Horou a Bratroňovem na Havlíčkobrodsku. Výchozím bodem se pro ně stane drobná ulička se schodištěm na návsi v Krásné Hoře vedoucí k silnici na Bratroňov.

Právě po této silnici svého času přicházeli několikrát směrem od Okrouhlice skauti s Jiřím Wolkerem, kteří mířili do svého tábořiště v Orlovských lesích. Vypravíme se tedy po jejich stopách. Napravo nám zůstane silnička do Kojkovic, nalevo povede silnice do Jedouchova a Věže, z níž odbočíme vpravo na Bratroňov. Za obcí vpravo nás pozdraví orientační bod „Ve Vršku". Půjdeme silničkou stále západním směrem a dojdeme až k okraji Orlovských lesů.

Malebné údolí

Asi po kilometrovém úseku odbočíme vpravo po zeleně a žlutě značené cestě, která nás asi po třech stovkách metrů dovede do malebného lesního údolí, kde se nachází cíl naší cesty – Wolkerův pomník.

Opracovaný žulový kámen vytvořil kameník František Suk z Kejžlice za finančního přispění lesního správce Josefa Tomana a hajného Svobody v roce 1934. Tehdy se zde konala hezká vzpomínková slavnost. Zúčastnila se jí i paní Zdena Wolkerová, maminka Jiřího Wolkera, která často pobývala u hajného Svobody v Orlovské hájovně.

Připomeňme, že právě z této hájovny pocházela Julie Svobodová, žena zakladatele českého skautingu, profesora Antonína Benjamina Svojsíka.

Ten právě v překrásném prostředí Orlovských lesů pořádal skautské tábory. V roce 1916 přihlásila paní Wolkerová do jednoho z nich i svého syna Jiřího.

Po prohlídce pomníku může naše cesta pokračovat třeba směrem na Loskoty. Půjdeme stále po zelené a žluté značce, mineme i chatovou oblast u rybníka zvaného Pelhřimák, v němž se skauti pravidelně a rádi koupávali, a v Loskotech si můžeme vybrat jednu z dvou cest vedoucích na Lipnici nad Sázavou.

A právě tam můžeme v některé z místních útulných restaurací náš zimní výlet, třeba u sklenice horkého čaje, popřípadě dobrého svařeného vína, ukončit.