V průběhu minulého týdne byli povoláni do lokality Měřína na Žďársku k případu otrávené vydry, u jejíhož těla našli i ještě žijící káně.

„Výsledky pitvy a toxikologie potvrdily naše podezření, že vydra byla otrávená karbofuranem. Jedná se o nervový jed, po jehož pozření zvíře umírá v křečích udušením. Naštěstí se nám alespoň dravce podařilo zachránit," uvedl vedoucí stanice Zbyšek Karafiát. Ten dodal, že toxický přípravek Furadan býval používán jako insekticid.

„Ač je tento, ale i další přípravky obsahující látku karbofuran, zakázán, existují mezi lidmi jeho zásoby, a proto je pravděpodobné, že zvířata budou umírat dál. Jedinou možností, jak tomu zabránit, je traviče a případné vlastníky jedovaté látky zastavit. Nahlásit je lze na policii, třeba i anonymně," podotkla Zdeňka Nemeškalová z Českého svazu ochránců přírody. Ta vyzvala veřejnost, aby v případě nalezení uhynulého zvířete v přírodě, například vydry, lišky, dravců, krkavců a dalších větších zvířat, okamžitě kontaktovali policii, popřípadě nejbližší záchrannou stanici.

V průběhu loňského roku evidovaly záchranné stanice v ČR kolem padesáti případů otrav zvířat člověkem. „Kromě volně žijících zvířat ale doplácí na toto nezodpovědné jednání také psi a kočky. Je jen otázkou času, kdy na tento zlozvyk doplatí i nějaký člověk. Pachatelé však stále unikají," konstatovala Nemeškalová.