Od léta letošního roku platí v Chotěboři nová vyhláška, která zakazuje konzumaci alkoholu na vybraných místech ve městě. Podle městské policie se tím v centru výrazně snížil počet různých přestupků a výtržností páchaných pod vlivem alkoholu.

Místa nulové tolerance pro konzumenty alkoholu jsou především v centru města a jeho okolí. „Jsou zde i další místa, která vytipovala městská policie na základě zkušeností. Jedná se především o park Václava Fialy," konstatoval ředitel Městské policie v Chotěboři Jiří Novotný.

„Obavy veřejnosti, že vyhláška bude obyvatelům Chotěboře znepříjemňovat život, a ti si nebudou moci dát ve středu města ani skleničku, se nepotvrdily. Hlavní smysl vyhlášky, omezit v centru problémové chování různých jedinců a skupin, však splněn byl. Například v parku Václava Fialy, kde se tito lidé často soustředili, je již většinou klid," podotkl šéf chotěbořských strážníků Jiří Novotný.

Zákaz popíjení

Novotný podotkl, že v centru a v dalších vybraných lokalitách je nejen zakázáno na veřejnosti popíjet, ale také se procházet s otevřenou lahví alkoholu v ruce.

Od doby, kdy vešla vyhláška v účinnost, řešila městská policie asi desítku případů, kdy byl předpis porušen. „Samozřejmě najdou se takové případy. Někdo to udělá z neznalosti, někdo z trucu. V současné době nastává zima, tak lze očekávat, že se počty konzumentů alkoholu na ulicích sníží. Musím v tomto případě zmínit i jednu perličku. V obchodech kolem centra výrazně stoupl prodej batohů a tašek, ve kterých si určití jedinci, o nichž víme, že mají s alkoholem problémy, svoje občerstvení přenášejí, aby se nestali cílem zájmu strážníků," podotkl Novotný.

Podle jeho slov nedošlo ani k tomu, že by se závadové skupinky lidí přesouvaly do jiných okrajových lokalit města a páchaly výtržnosti pod vlivem alkoholu tam. Pokud má někdo zájem pořádat v centru města nějakou kulturní akci, musí podle starosty Tomáše Škaryda (ČSSD) žádat o povolení.

„A to se týká všech, včetně městského úřadu. O povolení je třeba žádat i tehdy, kdy se na náměstí pořádá jarmark nebo vánoční trh, či jiná akce pro veřejnost, kde se počítá s konzumací alkoholu," zdůraznil starosta Škaryd. O udělení výjimek rozhoduje rada města.
Městský úřad v Chotěboři již jednu výjimku neudělil.

Protialkoholovou vyhlášku, zaměřenou hlavně na opilé bezdomovce, má již od roku 2008 i město Havlíčkův Brod. „Chtěli jsme z těch nejfrekventovanějších veřejných míst vytěsnit sociálně nepřizpůsobivé osoby, které tam permanentně konzumují alkohol a v podnapilém stavu usnou, budí pohoršení, obtěžují vulgaritami nebo žebráním kolemjdoucí," řekl ředitel havlíčkobrodské městské policie Jan Pavlík.

Lidé popíjející na ulici alkohol musejí počítat se sankcemi od roku 2009 také v Ledči nad Sázavou. Ve Ždírci nad Doubravou zase zavedli novou vyhlášku, která od prosince omezí noční provoz hospod a barů.