Vylovilo se zde okolo 25 metráků násadových ryb, které zde přezimovaly. Část ryb z Vysoké putovala do produkčního rybníka na Moravu. Zbytek se vypustil do Novosvětského rybníka.

Slunečné sobotní počasí přilákalo ke kádím s rybami zvědavce i z řad nejmenších. Příležitost pohladit si mrštné ploutvičky kaprů, sumců i štik si nemohli nechat ujít.

Výlov na „Novákáči" neprobíhá klasicky, jak to lidé dobře znají třeba z Rožmberka. Ryby se z rybníka vypustí pod hráz do nádrže a zde se potom přetřídí. „Část kaprů byla převezena na Moravu Rybářstvím Hodonín. Půjdou do produkčního rybníka, tam budou dva, tři roky a bude z nich tržní ryba na Vánoce," prozradil majitel rybníka Jaroslav Novák. Zbytek ryb, které dnes mají okolo dvou kil, se přesune na horní rybník a na podzim z nich budou tržní ryby.

I letos se rybníky potýkaly s nedostatkem vody. „Když je málo vody, jako letos v zimě, ryby správně nepřezimují, stále migrují a mají větší spotřebu kyslíku. Může se potom stát, že se třeba i udusí," poznamenal Jaroslav Novák. Led na rybníku se proto musel často prosekávat a na řadu přišel i větrák, aby se voda provzdušnila.

Největší ryba, která se na Vysoké v minulosti odlovila, byl 12,5 kila vážící sumec.

Další výlov na Vysoké proběhne na podzim, kdy se bude lovit Novosvětský rybník. Odtud se kapři dostanou na štědrovečerní tabuli. Přestože mnozí lidé upřednostňují mořské ryby, Jaroslav Novák na domácí produkci nedá dopustit. „Já mám nejraději naše ryby. Kapr je taková klasika. Můžu ho jíst kdykoliv a v jakékoliv úpravě," dodává spokojeně majitel rybníka.

Veronika Hošková