Již nyní označují řidiči Lidickou ulici za dopravní peklo. Kilometrové kolony zde jsou téměř v každou denní dobu.

Lidická ulice je ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR divize Jihlava. Jak vysvětlila ředitelka Marie Tesařová, jde o opravu již jednou provedených prací. „Jedná se o odstranění reklamačních vad, takže nás nezajímá, kolik to zhotovitele bude stát. V každém případě budou práce probíhat po polovinách celkem ve 4 etapách v termínu 15. 4 – 4.5. na úseku dlouhém asi 700 metrů. Vzhledem k exponované ulici jsou opatření poněkud komplikovanější," konstatovala ředitelka Tesařová. Jak vysvětlila silnice opravu potřebuje, povrch je plný výtluků a nerovností.

Celoplošné opravy výpadovky na Jihlavu budou rozděleny do čtyř etap. První která začne v pondělí 15. dubna, omezí úsek v déle asi 390 metrů od čerpací stanice Shell až po křižovatku silnice s ulicí Sekaninova, U Borové a ulicí Nad Skalkou. Dělníci budou pracovat na pravé polovině silnice ve směru od čerpací stanice směrem do centra.

Práce provádí firma COLAS CZ. Ta zajistí přístup k nemovitostem a pozemkům sousedícím se stavbou. Slepé ulice U Borové a ulice Nad Skalko budou ve čtvrté etapě zpřístupněny pro obyvatele této části na povolení stavby.

Příjezdy k areálům právnických osob na ul. Lidická v Havlíčkově Brodě budou zajištěny po domluvě se zhotovitelem stavby, dle termínů uvedených v jednotlivých etapách uzavírek.

„Už teď je průjezd po Lidické jen pro silné nervy, v dalších týdnech to bude horor,“ konstatoval profesionální řidič Josef Kubát z Havlíčkova Brodu. Radost z omezení dopravy na Lidické nemá ani havlíčkobrodská radnice, která se obává i dopravního kolapsu na křižovatce u hotelu Slunce. „Budeme žádat policii, aby zajistila nastavení provizorních semaforů tak, aby měla auta jedoucí z města delší dobu zelenou než auta, která do města přijíždějí,“ sdělil vedoucí městského odboru dopravy městského úřadu Havlíčkův Brod Martin Stehno.

Pokud nedojde k nějakému rozumnému řešení, hrozí, že se největší světelná křižovatka u Slunce doslova ucpe. Tím se dopravní komplikace přenesou i na Masarykovu ulici.

Změní se i trasy autobusů. Linkové autobusy pojedou ulicemi Havířská a Průmyslová, některé zastávky zmizí, jiné se posunou. Změní se částečně i městská doprava. To všechno je podle ředitelky Tesařové proto, že firma Colas, která tuhle silnici před lety asfaltovala, neudělal svou práci tak, jak měla. Na Lidické se pracovalo už v roce 2014 , kdy silnice prošla kompletní rekonstrukcí.

Jenže stačil rok a bylo třeba silnici reklamovat. Na silnici vyjely frézy a dělníci silnici pokryli řadou záplat. Letos se situace opakuje.

Přehled etap opravy

ETAPA 1 termín od 15. 04. 2019 do 17. 04. 2019

Uzavřena pravá polovina vozovky ve směru od čerpací stanice k centru města Havlíčkův Brod v délce 390 m. V této etapě nebude umožněno odbočení ze silnice I/38 a ani příjezd na silnici I/38 z ul. Jihlavská. Dopravní obsluha ul. Jihlavská bude zajištěna z ul. Sekaninova na ul. Jihlavská.

ETAPA 2 termín od 18. 04. 2019 do 23. 04. 2019

Uzavřena pravá polovina vozovky ve směru od čerpací stanice k centru města Havlíčkův Brod v délce 390 m.

ETAPA 3 termín od 24. 04. 2019 do 27. 04. 2019

Uzavřena pravá polovina vozovky za křižovatkou silnice I/38 ul. Lidická a ul. Jihlavská ve směru k centru města Havlíčkův Brod v délce 320 metrů. V této etapě nebude umožněno odbočení ze silnice I/38 a ani příjezd na silnici I/38 z ul. Sekaninova. Dopravní obsluha ul. Sekaninova bude zajištěna z ul. Jihlavská na ul. Sekaninova.

ETAPA 4 termín od 27. 04. 2019 do 04. 05. 2019

Uzavřena levá polovina vozovky za křižovatkou silnice I/38 ul. Lidická a ul. Jihlavská ve směru k centru města Havlíčkův Brod v délce 320 m. V této etapě nebude umožněno odbočení ze silnice I/38 a ani příjezd na silnici I/38 z ul. U Borové a ul. Nad Skalkou. Dopravní obsluha pro obyvatele ul. U Borové a ul. Nad Skalkou bude zpřístupněna na povolení stavby.