Před několika dny „dali" svobodu například i výru velkému.

„Dostal se k nám letos v létě po té, co ho lidé našli jako nevzletné mládě. Jakmile nabral potřebnou kondici a naučil se lovit, mohl být vypuštěn zpět. A to poblíž místa jeho nalezu, tedy nedaleko Ždírce nad Doubravou. Nyní si bude muset najít vhodné teritorium, které bývá poměrně rozsáhlé," uvedl šéf stanice Zbyšek Karafiát s tím, že vypouštění výra si nenechalo ujít kolem sedmdesáti lidí.

Výr velký je naše největší sova. Délka těla se u dospělého jedince pohybuje obvykle mezi šedesáti až sedmdesáti centimetrů, rozpětí křídel dosahuje až sto sedmdesáti centimetrů. „Loví především hlodavce a drobné savce do velikosti zajíce, nepohrdne ani spícími ptáky včetně dravců a jiných menších sov. Mezi jeho oblíbenou kořist patří i ježci," vysvětlil Karafiát.

Stanice Pavlov letos uspořádala více veřejných vypouštění uzdravených či odchovaných živočichů. Připomeňme jarní vypouštění netopýrů, odchovaných poštolek, kalousů a puštíků. „Budeme veřejně vypouštět i uzdravené labutě a v karanténě se léčí ještě jeden výr velký. Na všech akcích se snažíme lidem vysvětlit, kdy je potřeba zvířatům pomoci a kdy naopak může přehnaná snaha ublížit. Přesto nás velmi těší zájem veřejnosti o tato setkání s živočichy, kteří skrytě žijí poblíž nás," uzavřel Karafiát.