Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyrabovaný špejchar čekal na zřícení dlouho

Okrouhlice – Všechny Deníky Vysočiny včera na titulní straně přinesly dramatickou fotografii zřícené budovy ve dříve samostatné vsi Vadín, dnes místní části obce Okrouhlice.

4.7.2013
SDÍLEJ:

Už jen archivní foto. Deset let vlastnil starý špejchar vedle rodného domu Jana Zrzavého ve Vadíně předseda bytového družstva z Hradce Králové. O historickou stavbu se vůbec nestaral. V úterý odpoledne se zřítila. Foto: Ivo Havlík.

K troskám zříceného špejcharu v úterý odpoledne museli vyjet profesionální hasiči ze Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu a místní dobrovolní hasiči. Kynologové se speciálně vycvičenými psy sutiny prohledali, aby mohli potvrdit, že v sutinách nikdo nezahynul.

Na havarijní stav objektu Havlíčkobrodský deník opakovaně upozornil, poprvé již v polovině února roku 2008. Tehdy napsal: „Slavný špejchar ve Vadíně v těsném sousedství rodného domu Jana Zrzavého, který tuto kdysi nádhernou obilní sýpku s oblibou maloval, se proměnil v ruinu. Podle informace Vladimíra Šimka, starosty obce Okrouhlice, do jejíž samosprávy Vadín dnes spadá, objekt na konci minulého století koupila místní firma s dobrým úmyslem přestavět ho na zajímavě řešené byty. S prací už začala, ale v roce 2003 přišla na buben. Z bankrotu špejchar za přibližně půl milionu korun získal předseda jednoho bytového družstva z Hradce Králové."

Od socializace zemědělství do devadesátých let minulého století špejchar vlastnil podnik Oseva.

„Co muže ke koupi vedlo a jaké měl záměry, nevíme, za celých pět let, co k sýpce má vlastnické právo, na náš obecní úřad ani jednou nepřišel, nikdy jsme ho v Okrouhlici nebo ve Vadíně neviděli," řekl na konci zimy 2008 redakci okrouhlický starosta Šimek.  Už tehdy ho mrzelo, že torzo selské architektury hyzdilo široké panorama krásné vesnice rozložené na obou březích řeky Sázavy.

Obecní samospráva byla na netečného vlastníka vinou příliš liberálních zákonů krátká. Na nesčetné výzvy, aby budovu v havarijním stavu zajistil a staral se o ni, vůbec nereagoval.

Objekt nebyl oplocen ani uzavřen, do ohromných prostor bylo možno volně vejít, zejména dětem, které v tajemné sýpce hledaly dobrodružství, hrozilo i smrtelné zranění.  Do otevřeného špejcharu ale chodívali i dospělí. Ti tam postupně vyřezávali dřevěné prvky. Svou roli mohly sehrát i nedávné mohutné deště. Trámy a další součásti střechy teď postupně vysychaly a „pracovaly."

Příslovečně řečeno – tak dlouho se chodilo s natrženým džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo.

Štěstí, že škoda jde na účet  nezodpovědného vlastníka, který snad konečně bude muset na své náklady trosky historického špejcharu odklidit, ruinu zbourat a srovnat se zemí. Havlíčkobrodsko jeho vinou přišlo o jeden doklad původní selské architektury.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

4.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení