„Odběrové místo se nachází v hlavní lůžkové budově v prvním podlaží budovy číslo 2 v oddělení společných laboratoří. Odběr krve zdravotníci provádějí každé úterý a středu po předchozím objednání v elektronické krajské aplikaci https://odbery.kr-vysocina.cz/,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Černo. Jak upřesnila, zájemci o test se musí přes aplikaci nejdřív objednat a předem uhradit poplatek za test 500 korun. „Vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Do této doby jsme protilátky hodnotili pouze ve spolupráci s praktickými lékaři, u nichž si zájemci nechávali odebrat krev a posílali ji k nám na vyšetření, nyní mohou na odběr přímo k nám do nemocnice,“ zdůraznila mluvčí.

Jak vysvětlila, vyšetřením zájemci zjistí informaci o hladině protilátek proti viru SARS-CoV-2 po proběhlém onemocnění Covid-19 nebo v důsledku očkování.

Obec Dolní Město.
Dolní Město: Kořenová čistička obci vyhovuje, úředníkům asi ne

Test není určený pro prokázání aktivního onemocnění Covid19. „Stanovení slouží k ověření, zda se člověk v minulosti setkal s coronavirem vytvořil si protilátky. To je pak výsledek pozitivní, či nikoliv a to je pak výsledek výsledek negativní,“ popsala mluvčí jak vyšetření funguje. Pozitivní výsledek znamená, že pacient onemocnění s největší pravděpodobností nějakou formou prodělal, s příznaky či bezpříznakově. „Výsledky budou zaslány formou SMS, je možné je také vytisknout z krajské aplikaci, kde se zájemci na test objednají,“ dodala Černo.