Je to až neuvěřitelné, ale každoroční sestup do údolí řeky Doubravy, který pořádá odbor Klubu českých turistů (KČT) Havlíčkův Brod vždy prvního ledna, má letos už pořadové číslo 37. Pravidelná turistická akce má ale daleko hlubší význam. Turisté z Brodska se tak zapojují do celostátní akce Novoroční čtyřlístek, jehož cílem je vybudovat značené turistické trasy pro vozíčkáře a nově i získat peníze na bezbariérové vstupy do některých turistických chat.

Letošního výšlapu kolem Doubravy se zúčastnilo asi 70 turistů. Například Jaroslava Kohoutová a Ladislav Rasocha nevynechali snad ani jednou a, jak zdůrazňují, pořád je to baví. Zvlášť když tím podpoří dobrou věc.

Silvestrovské koupání v rybníku Řeka.
Ledové koupání. Členové Perunu Hluboká se na Silvestra ponořili do Řeky

Minimální výše příspěvku od každého účastníka Novoročního výšlapu je 20 korun. Každý rok tak turisté z Brodska pošlou na dobročinné konto kolem čtyř tisícovek. „Klub Českých turistů z odboru Havlíčkův Brod se do akce zapojil poprvé v roce 2012. Celková částka, kterou jsme poslali na konto Novoročního čtyřlístku na vybudování vozíčkářských stezek je včetně roku 2019 už 33 537 korun,“ prozradila za brodské turisty Lenka Žáková.

Klub Českých turistů buduje tyto stezky pro postižené od roku 2009. Jak vysvětlila Lenka Žáková, trasy mají tři stupně obtížnosti. Modrá je pro méně zdatné vozíčkáře. Červená pro ty zdatnější a černá je pro vozíčkáře s doprovodem a terénní elektrické vozíky. Každý rok tak vznikne nová trasa pro postižené. První byla v Brně v Mariánském údolí. V roce 2019 se dokončovala stezka kolem Krásné Lípy. Peníze slouží i k vytváření bezbariérových vstupů do některých turistických chat. Loni se tak dočkala úpravy chata na Čiháku v Orlických horách.

První sídlo Kraje Vysočina bylo v budově Komerční banky Jihlava.
Spíš než slavit, chce Kraj Vysočina na výročí svého vzniku důstojně vzpomínat

Název Novoroční čtyřlístek je podle Lenky Žákové odvozen od čtyř novoročních dobrých předsevzetí, která si turisté dávají. Jdi na Nový rok na výlet a překonej pohodlnost. Pozvi někoho ze svého okolí a udělej radost bližním. Poznej kus přírody a přispěj potřebným.

Havlíčkobrodský Klub českých turistů (KČT) patří k nejaktivnějším v kraji, sdružuje více než tři stovky členů. Každoročně se účastní více než třístovek akcí.Plánují i do budoucna. Například podle Ladislava Rasochy by si Havlíčkobrodsko zasloužilo rozhlednu.„Náš okres je v podstatě jediný, ve kterém návštěvníci žádnou rozhlednu nenajdou. Je na čase začít uvažovat o změně. Vhodné kopce bychom tady určitě našli," podotkl se Rasocha.