Těm vadí nedostatek parkovacích míst ve městě i přístup radnice, která posílá na lidi policii, místo aby problém řešila. „Přijel mi na návštěvu syn ze Žďáru nad Sázavou. Zastavil u nás před vjezdem do domu. Najednou se objevila policie a dala mu pokutu. Považuji to za nehoráznost. Ve městě je málo parkovacích míst. Syn neměl kam auto odstavit," postěžoval si Radek Krejčík.

Stejný problém mívá i kameník Miloslav Sláma z Polné. „V Přibyslavi není prakticky kde zaparkovat. U hřbitova je sice parkoviště, ale tam jsou místa pro tři autobusy, jinak ostatní jsou obsazená. My pracujeme na hřbitově, a přitom nemáme kde parkovat, auta si bereme na hřbitov," popsal kameník. Třetí z účast-níků svoje jméno sdělit nechtěl, ale servítky si nebral: „Radnice buzeruje občany za peníze daňových poplatníků. Bydlím na náměstí, autem jezdím několikrát za den z prá-ce, do práce a   domů. Samozřejmě na těch pár minut zastavím u chodníku, přece si nebudu brát auto domů, a za to mám dostat pokutu?"

A stejný názor měl i čtvrtý účastník protestu, kterému prý vadí, že nemůže parkovat před vlastním domem, ale když přijede na náměstí pouť, tak mu stánky zablokují vjezd do domu, a on se s autem nedostane dovnitř ani ven. Ovšem v tom případě už se pokuty nerozdávají.

A co se v Přibyslavi vlastně přihodilo? Podle kameníka Slámy se ve města objevili policisté, kteří začali rozdávat pokuty.

A dali ji každému, kdo parkoval před domem, místo aby měl své auto v garáži. To pokutované samozřejmě rozčílilo a následkem měl být velký protest svolaný na středu v 16 hodin před přibyslavskou radnicí. Ani jeden ze čtyř nespokojených řidičů ale netušil, kdo vlastně oficiálně k protestu vyzval.

„Dozvěděli jsme se to náhodou od známých. Někdo to prý rozesílal na facebooku. Jak je ale vidět, Přibyslaváci neumějí držet při sobě, tak ať se pak nediví," konstatovali čtyři osamělí demonstranti.

Ať už nespokojené občany před radnici svolával kdo chtěl, fakt je, že v určený čas,  v 16 hodin odpoledne, nepřišel kromě čtyř nespokojenců nikdo další, kdo by protesty podpořil, nebo se dokonce prohlásil za organizátora akce, která viditelně skončila velkým fiaskem.

Starosta Přibyslavi Jan Štefáček ale tvrdí, že parkovacích míst je v Přibyslavi dost, naopak město marně bojuje s neukázněnými řidiči.

„Parkovacích míst v Přibyslavi je zhruba stovka, ale řidiči bohužel neznají základní pravidla silničního provozu. Někteří neustále parkují na silnici nebo na chodníku, přitom mají doma garáž a místa k parkování dost, ale oni blokují dopravu, překážejí chodcům," uvedl Štefáček.

Ten dodal, že hlavně v zimě je situace kritická. „Silnice v Přibyslavi jsou úzké, když je zablokují parkující auta, není možné odklízet sníh, popeláři nemohou odvážet popelnice, problémy mají hasiči i záchranka. Tak jsme se rozhodli konat," zdůraznil starosta.

Jak ale upřesnil, radnice zvolila seriozní přístup a dala neukázněným řidičům šanci.

„Nejdřív jsme ty, kteří neustále porušují pravidla, vyzvali písemně, aby svá auta parkovali jinde. V některých případech to nemělo žádný smysl. Dočkali jsme se jen urážek, někteří výtečníci  asi na protest nebo z klukoviny postavili na chodník auta hned tři. Tak jsme oslovili policii v Havlíčkově Brodě, protože v Přibyslavi je dneska už jen policejní stanice a policisté samozřejmě konali dle zákona," vysvětlil starosta, proč v některých případech pomyslný souboj s neukázněnými šoféry skončil pokutou za asistence policie.

„Dneska už si dovolí parkovat na chodníku nebo na silnici málokdo, a o to nám šlo. Od listopadu začne platit plán zimní údržby a ve městě bude pořádek. Pravidla je třeba respektovat. Nicméně Přibyslav se snaží, aby parkovacích míst do budoucna přibylo, například v Bezručově ulici, kde je mateřská škola. Silnice bude jednosměrná. na pravé straně silnice na pozemcích města  necháme vybudovat parkovací místa," upřesnil starosta Štefáček a zároveň vyzval přibyslavské občany k dialogu. „Jestli někteří mají pocit, že jim bylo ukřivděno, že parkovacích míst je skutečně málo, tak ať přijdou na radnici a budeme se snažit dospět k nějaké dohodě, jako rozumní lidé," zdůraznil starosta.

Město Přibyslav ale není jediné, kde radnice nebo městská policie řeší problémy, jak učinit úzké silnice průjezdnými a jak přimět řidiče, aby neblokovali dopravu a neokupovali chodníky. To samé se děje například i v Chotěboři.

„Já to obecně považuji za celorepublikový problém. Je to opravdu hodně citlivá záležitost. Silnice a chodníky se ve městech většinou stavěly v době, kdy bylo aut podstatně méně. Dnes aut výrazně přibylo,parkovacích míst je málo. I v Chotěboři občas přistihneme někoho, kdo porušuje silniční zákon, kdybychom ale měli pokutovat striktně každého, pak to budou stovky pokut denně, ale řidiči v Chotěboři vědí, že městská policie dělá kontroly, a tak se snaží úzké silnice a chodníky neblokovat," vyjádřil se ředitel městské policie v Chotěboři Jiří Novotný.