Dělníci by měli začít pracovat na obchvatu Příseky a na modernizaci spojky mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, zlepšit se má rovněž stav silnic u Jemnice a Třebíče. Jak řekl náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD), další čtyři velké evropské projekty rozestavěné vloni budou v tomto roce dokončeny. Všechny tyto stavby se týkají krajských silnic druhé třídy.

Z chystaných staveb bude zřejmě nejdražší modernizace tahu II/345 z Golčova Jeníkova do Chotěboře, u níž se náklady odhadují kolem 200 milionů korun. Rekonstrukce se týká úseků silnice dlouhých celkem 14 kilometrů a mostů na této trase. Z Příseky ležící na spojce mezi Jihlavou a Třebíčí umožní vyvést tranzitní dopravu obchvat dlouhý skoro tři kilometry.

Na obě stavby má podle Joukla kraj ještě šanci dostat dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod, i když v něm peníze docházejí. Pokud nenastane zdržení ve výběrových řízeních, mohli by stavební dělníci na obou místech pracovat od jara.

Brzy by rovněž měla začít rekonstrukce několika kilometrů silnice číslo 408 mezi Dobrou Vodou a Jemnicí na Třebíčsku. Na tuto stavbu má plynout dotace z programu na podporu příhraniční spolupráce s Rakouskem. Další novou akcí, kterou by na Vysočině ještě mohla dotovat Unie, má být rekonstrukce silnice číslo 360 z třebíčské ulice Rafaelova do Pocoucova. Realizace by pak mohla začít v létě.

Miliony korun ročně

Hned po skončení zimy se stavbaři v kraji vrátí na čtyři rozestavěné krajské silnice. Celkové náklady těchto dotovaných projektů se rovněž pohybují kolem půl miliardy korun. Během roku tak bude zprovozněn nový úsek, který nahradí nebezpečnou část silnice se zatáčkami a stoupáním mezi Okrouhlicí a Chlístovem na Havlíčkobrodsku. Dokončeny budou i 1,8 kilometru dlouhý obchvat obce Jamné na Jihlavsku a rekonstrukce silnice mezi Zašovicemi a Okříškami na Třebíčsku. Stavební práce budou zjara pokračovat rovněž mezi Jihlavou a Pelhřimovem, kde bude zároveň dobudována okružní křižovatka s odbočkou na Kostelec.

Kraji patří skoro 4 600 kilometrů silnic II. a III. třídy. Za jejich letošní rekonstrukce a opravy padne z krajského rozpočtu kolem 400 milionů korun; rekonstrukce silnic a silničních mostů bude kraj ze svých peněz provádět asi na 25 místech. Dalších 100 milionů korun kraj použije na financování dotovaných projektů. Výše letošních dotací ještě není známá. V minulém roce plynulo do krajských silnic Vysočiny celkem 800 milionů korun, Unie z této částky poskytla 308 milionů korun.

Věra Stejskalová (čtk)