„Stezka měří asi 130 kilometrů, je nejdelší v republice i v rámci Evropské unie, neboť nikde jsme žádnou jí podobnou nenašli. Celkové náklady na projekt činily více než tři miliony korun. Jedná se o projekt tří místních akčních skupin usilujících o rozvoj venkova v Kraji Vysočina," sdělil základní údaje za koordinátory projektu Jiří Zápotočný.
Jak zdůraznil, projekt vyšel z iniciativy občanů a místních akčních skupin Královská stezka, Podhůří Železných hor a Společnosti pro rozvoj Humpolecka s cílem podpořit rozvoj turistického ruchu na Vysočině.
„Já se na procházku po stezce určitě vypravím, ale postupně, nohy už tolik neslouží," nechal se slyšet jeden z návštěvníků slavnostního ceremoniálu na chotěbořském náměstí, Petr Žák.
„Ráda bych se na stezku vydala, dlouho jsem nebyla například na Humpolecku, ale čas mi to zatím nedovoluje," konstatovala starostka Chotěboře Eliška Pavlíková, která kvitovala s radostí, že Chotěbořsku je na stezce věnováno pět stanovišť.
Stanovišť je na cestě poznání celkem 52, z toho na 42 místech se nacházejí naučné tabule seznamující návštěvníky s historií i současností daného místa. „Vzhled naučných tabulí je jednotný, liší se jen v drobnostech, autorem grafického návrhu je Jindřich Štěrba z Pelhřimova," prozradil Zápotočný.
Zničili tabuli, ukradli skluzavku
Tabule i mobiliář na odpočinkových místech podél stezky jsou z masivního akátu, aby odolaly povětrnostním podmínkám aspoň pět let. „Bohužel mám obavu, zda odolají místním vandalům. V Chotěboři u sjezdovky u sv. Anny nám někdo texty a mapy na naučné tabuli opálil zapalovačem. V Borku na odpočinkovém místě nám kdosi ukradl dětskou skluzavku, byť byla odborně připevněná," povzdechl si Zápotočný.
S přípravou a projektem naučné stezky začaly Místní akční skupiny v roce 2010, samotná realizace projektu se uskutečnila letos. Žadatelé získali na projekt dotaci ve výši 90 procent nákladů z programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, zbývajících 10 procent hradily jednotlivé místní akční skupiny samy za podpory jednotlivých obcí.