V letošním školním roce vyplatil kraj učňům formou studijních a motivačních stipendií přes tři miliony korun, což je o více než milion korun víc, než ve školním roce 2011/2012. Aktuálně je ve stipendijním programu Kraje Vysočina 558 studentů prvních až třetích ročníků.

„Je pravděpodobné, že do budoucna budou podobným způsobem podpořeny i zemědělské obory," uvedla krajská radní pro školství Jana Fialová.

Střední školství prochází na Vysočině stejně jako jinde demografickým poklesem.

Podle Kamila Ubra z krajského odboru školství je však u stipendijně podporovaných oborů pokles zájmu studentů v porovnání s nepodporovanými obory pouze poloviční. Během podzimu by se mělo rozhodnout, zda bude do režimu krajských studijních stipendií zařazen další obor – farmář. Kraj by tak vyšel vstříc potřebám místních zemědělských podniků.

Motivační stipendia Kraje Vysočina jsou nastavena dvouúrovňově. Pokud učeň dochází do školy, nemá vážnější kázeňské prohřešky a nepropadá, může dosáhnout na základní stipendium podle oboru 400 nebo 700 korun měsíčně. Jestliže dosahuje velmi dobrých výsledků ve výuce a  v praktickém výcviku, získá prospěchové stipendium 1 000 korun za pololetí.

Podpora kraje se nyní týká oborů modelář, slévač, nástrojař, obráběč kovů, kovář, jemný mechanik, klempíř, malíř a lakýrník, kameník, tesař, zedník, pokrývač, pekař, řezník-uzenář, strojní mechanik, instalatér, elektrikář, elektrikář-silnoproud.

Zatímco elektrikáři různých oborů v krajských statistikách figurují v hojném počtu každý rok, slévači, kováři, kameníci a pekaři na stipendia nedosáhli, mezi krajem podporovanými jsou letos poprvé i dva malíři a lakýrníci.

Jaroslav Buček (čtk)