Petr Špaček z Cidliny na Třebíčsku se snaží udržovat silná a zdravá včelstva způsoby, které jsou blízké přirozenému životu včel. „Mé začátky včelaření a následně všech aktivit okolo včel začínají okolo roku 2010, kdy jsem se začal zajímat o koníčka mého dědy, tedy včelaření, a zajímat se o to, jaká je cesta ke sklenici medu, kterou jsme pravidelně mívali na stole,“ říká vítězný živnostník Petr Špaček.

V současnosti se Petr Špaček stará o 160 včelstev. Založil také e-shop, kde prodává své produkty, začal jezdit po regionálních trzích a jarmarcích.

Kapela Gamba Blues Band.
Festival v Křídlech bude poctou Bobu Dylanovi. Přijede i jeho bubeník

Stříbrnou pozici mezi živnostníky vybojoval v letošním ročníku soutěže tesař Břetislav Kocián. Na třetí příčku se probojoval Jakub Pařízek, zabývající se komplexními službami v oblasti manipulační techniky.

Mezi firmami letos v podnikatelské soutěži zvítězila společnost Optokon. To je výrobce optických komponentů pro konektivitu a infrastrukturu organizací všech velikostí. Vyrábí pasivní a aktivní zařízení, ribonové konektory, testery optických vláken nebo vlastní technologii rozšířeného paprsku. Klíčovým segmentem je řada robustních zodolněných zařízení určených pro použití ve vojenských a bezpečnostních systémech.

Stříbro ze soutěže mezi firmami si odváží společnost HTP zabývající se high-tech strojírenskou výrobou. Třetí pozici obsadila firma Flexipal vyrábějící dřevěné transportní palety.

Firma roku 2023 Kraje Vysočina:

1. OPTOKON, a.s. – vývoj, testování a výroba optických a optoelektronických zařízení (Jihlava)

2. HTP s.r.o. – high-tech strojírenská výroba (Žirovnice)

3. Flexipal a.s. – výroba dřevěných transportních palet (Křoví)

Živnostník roku 2023 Kraje Vysočina:

1. Petr Špaček – přirozený chov včel a získávání včelích produktů (Cidlina)

2. Břetislav Kocián – tesař (Cejle)

3. Jakub Pařízek – komplexní služby v oblasti manipulační techniky (Měřín)

Živnostník roku Srdcař 2023 Kraje Vysočina:

Josef Beneš – psaní a prodej knih pro děti (Věchnov)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2023 Kraje Vysočina:

DVOŘÁK – svahové sekačky s.r.o. – vývoj, výroba a distribuce dálkově řízených sekaček (Pohled)