Jak mrak postupuje, jsou podle Hubeného aktuálně nejvíc zasypané silnice na Třebíčsku. Lepší situace je na Pacovsku a Havlíčkobrodsku. „Máme v terénu aktuálně asi čtyřicet vozidel. S úklidem sněhu pomáhají někde i traktory,“ upřesnil Hubený. Kde se solilo, leží rozbředlý sníh. „Naše vozy se tam během dne ještě vrátí,“ dodal dispečer.

V místech, kde leží na silnicích inertní posyp, je také ujetý sníh. Celkově není na silnicích Vysočiny podle dispečera dramatická situace, ale řidiči by měli dbát na opatrnost a jízdu podmínit stavem vozovky.

Silnice na Vysočině zasypal sníh
FOTO: Silničáři na Vysočině poslali od rána do terénu vše, co měli

Zasněžené silnice na Vysočině si vyžádaly o víkendu více než dvě desítky dopravních nehod. Většina z nich se obešla zcela bez zranění. V neděli u Daňkovic na Žďársku kolem čtvrté ráno sjelo auto ze silnice. Bez zranění se obešly dopoledne i nehoda osobního auta u žďárských Radňovic a srážka dvou osobních aut u Větrného Jeníkova. U Jemnice hasiči vyprostili kamion.

U dalších to byla zranění jen lehčího rázu. „Kolem poledne se u Rozsochatce na Havlíčkobrodsku srazilo osobní auto s nákladním. Dva lidé se lehce zranili. Odvezli jsme je do nemocnice v Havlíčkově Brodě,“ informoval Petr Janáček mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

V sobotu se stala jen jedna vážnější nehoda. „Kolem sedmé večer u Hybrálce na Jihlavsku řidič nedodržel dostatečnou vzdálenost a narazil do zpomalujícího Škody Fabia před ním. Řidička byla lehce zraněna,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Podle krajských silničářů, kteří vysílali do terénu celý víkend desítky vozů, výrazně pomohlo, že v sobotu i v neděli byl na silnicích mnohem menší provoz, než ve všední den, jinak by byla statistika zřejmě mnohem horší.

Předpověď počasí

Že v neděli bude na Vysočině sněžit, meteorologové z Brna už předpovídali koncem týdne. „Zataženo, postupně od jihovýchodu sněžení. K večeru postupně od východu na většině území ustávání srážek a místy částečné protrhávání oblačnosti,“ popsal nedělní počasí Mojmír Martan z Českého hydrometeorologického ústavu Brno. Odpoledne bude maximálně nula.

Podobně bude vypadat i pondělí. V noci zataženo až oblačno, místy přechodně i polojasno. Přes den zataženo až oblačno, přechodně místy i polojasno. „Ojediněle mlhy, i mrznoucí. Ojediněle slabé sněžení nebo někde i mrholení,“ poznamenal meteorolog.