Velký výběr mají rodiče, kteří hledají pro své dítě mimo jiné také individuální péči, například na Havlíčkobrodsku. Právě v Okrouhlici, nedaleko Havlíčkova Brodu, působí dětská skupina Soptík, která odstartovala své fungování před necelými dvěma měsíci. „Tady to více méně vzniklo kvůli tomu, že poblíž jsou školky, které mají naplněné kapacity. Hlavně se měla zvyšovat zaměstnanost rodičů, a protože rodiče neměli kam své děti dát, tak zůstali doma. Školka v Okrouhlici navyšovala svou kapacitu několikrát, pak jim tedy povolili nějaká místa, ale dětí bylo stále hodně. Proto se obec rozhodla zřídit tuto dětskou skupinu,“ vysvětlila Lenka Vrzáková, vedoucí dětské skupiny v Okrouhlici.

Maximální kapacita dětské skupiny Soptík, která momentálně umožňuje přijmout několik nových zájemců, je osm ratolestí. „To, čím se lišíme, je, že ve školce má učitelka na starost zhruba dvacet dětí, tady jich máme maximálně osm. Navíc na částečný úvazek je tu se mnou ještě kolegyně. Dětem se tedy dokážeme více věnovat a jsme schopny přibrat i malé děti. Teď tu například máme holčičku, které ještě nebyly dva roky,“ prozradila Lenka Vrzáková.

Poznávání světa podle Montessori principů, svobodnou hru, vzdělávání venku, kreativní tvoření, angličtinu hravou formou, hodiny hudby, poznávání bylin prostřednictvím aromaterapie pro děti, zdravou stravu, společné dětské vaření a pečení a v neposlední řadě také častý pohyb na čerstvém vzduchu nabízí dětem od 3 do 7 let dětský klub Školička u Budulínka.

Ten vznikl v Olešné na Žďársku v dubnu letošního roku. „Jsme zatím na začátku, ale máme šest dětí, což bereme jako úspěch. Rodiče si u nás musí všechno platit sami, protože nejsme pod ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Ale na druhou stranu tu máme svobodu si dělat věci podle sebe, podle našich představ a také v souladu s přáním rodičů. Sídlíme na Vysočině, kde nejsou platy tak vysoké. Školky podobného typu například v Praze nebo Brně jsou plné a je o ně velký zájem," přemítala Lucie Dvořáková, jedna ze zakladatelek Školičky u Budulínka.

Olešenská školička je také jiná tím, že přijímá jak očkované, tak neočkované děti. „Volily jsme svobodu, že můžeme přijímat očkované i neočkované děti, protože někteří rodiče to řeší. Není to tak, že bychom hledaly díru na trhu. Chceme ale být otevřeny i těmto rodičům,“ řekla Lucie Dvořáková.

Dodala také, že dětský klub založily kvůli nespokojenosti s přístupem ve státní školce. „Se vzděláváním máme obě zkušenosti, a chtěli jsme pro děti vytvořit školku, kde bychom to, co samy uznáváme a máme rády, mohly poskytovat našim dětem s radostí a láskou, pod jednou střechou. A realizace tohoto nápadu se nám vyplácí,“ pochvalovala si Dvořáková.

V Jihlavě mohou malé děti navštěvovat speciální školku, ve které vyučují studenti. „Máme střední školu, která ke studiu nabízí obor předškolní a mimoškolní pedagogika. A naše mateřská škola Kvítek je odborným pracovištěm pro tento obor. Ve školce si tedy dělají praxi naše studentky. Na 15 dětí jsou tak čtyři pedagogové, kteří se díky tomu věnují dětem intenzivněji,“ přiblížil fungování školky její ředitel Ladislav Vítek.

Na Třebíčsku působí od roku 2017 dětská skupina Kapička, o rok dříve vyrostla ve zmíněném okrese také dětská skupina Krokočánek.

Soukromou mateřskou školu s Montessori prvky navštěvují předškolní děti také v Dubovicích na Pelhřimovsku. Vzdělávání probíhá podle principů Marie Montessori ve věkově smíšených třídách. Děti se zde pohybují a vybírají si činnosti podle svého zájmu, pracují podle vlastního tempa a znalostí bez srovnávání a soutěživosti.

Na Havlíčkobrodsku v letošním roce vznikly také Městské jesle Chotěboř, Miniškolička Žabička a Dětská skupina Letadélko. V okrese Žďár nad Sázavou letos vyrostly dětská skupina Rarášek, dětská skupina Hvězdička a dětská skupiny Zázraky.

Naopak soukromé mateřské školy se na Vysočině příliš nerozrůstají. „V Kraji Vysočina je celkem devět soukromých mateřských škol. Nejvíce, a to tři, jich je zřízeno v okrese Havlíčkův Brod, dvě soukromé mateřské školy jsou pak v okresech Pelhřimov, Třebíč a Jihlava,“ informovala mluvčí kraje Jitka Svatošová.