Pěstitelé brambor ze společnosti Medipo agras Havlíčkův Brod je sem pozvali na tradiční Polní den o bramborách.

Na programu byly přednášky a prohlídky, na kterých se mimo jiné návštěvníci dozvěděli, že velmi vysoké červencové teploty letos bramborářům na Vysočině mohou způsobit značné problémy. Díky horkému počasí může například nastat vytváření nových hlíz.

„Vysoké teploty určitě budou mít vliv na fyziologický stav porostů a mohou nastat problémy s kvalitou. Chtěl bych vás varovat. Dávejte si pozor. Určitě bude lepší brambory zdesikovat, než je nechat dotáhnout," varoval návštěvníky ředitel společnosti Medipo Agras Havlíčkův Brod Vlastimil Rasocha.

Letošní bramborová sezona je teprve v začátcích, a nejdou proto dělat závěry. „Letošní cena brambor bude nižší než loni, ale zatím nedokážeme říci, jestli to povede k tomu, že si je spotřebitelé budou více kupovat, protože jsme teprve v půlce sezony. Loni brambory stály více peněz a tyto ceny podpořily velký pokles spotřeby," prozradil ředitel.

O cenách brambor rozhoduje takzvaná velká pětka, kterou tvoří Německo, Francie, Velké Británie, Holandsko a Belgie. Přesné ceny budou známy na konci července nebo v srpnu.

V Česku letos pouze nepatrně poklesly plochy s konzumními brambory. Plochy se škrobovými brambory naopak narostly. „Letos byl jediný problém s výsadbou brambor v Polabí, protože tam přišly mrazíky. V květnu pak byly velmi horké dny, kvůli kterým výsadba brambor taktéž poklesla. Přesto se dá říci, že výnosy jsou vysoké," uvedl Rasocha.

V celé Evropě se letos velmi brzy ohlásilo jaro, a tím zajistilo dobré pěstitelské podmínky. „Teploty na jaře umožnily sklidit brambory v průměru až o měsíc dříve, což ale způsobilo, že většina evropských společností nenašla pro svoje brambory odběratele, protože na trhu se stále prodávaly loňské levnější brambory především z Francie. Nastal tím kolaps trhu," uzavřel Rasocha.

Polní den se uskuteční také v Humpolci, kde se zhodnotí celá letošní sezona. „Už teď očekávám, že výnosy budou větší než loni. Ještě vás upozorním, dejte si pozor na Polsko, tam člověk nikdy neví," dodal na přednášce ředitel.

Beáta Dvořáková