Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava končí, kniha Stížný list zůstane

Havlíčkův Brod – V Muzeu Kraje Vysočina v Havlíčkově Brodě se ke svému závěru chýlí nejoriginálnější expozice poslední doby – výstava k letošnímu 600. výročí sepsání Stížného listu české a moravské šlechty proti upálení Mistra Jana Husa.

20.11.2015
SDÍLEJ:

V hradní kapli byli podvakrát vysvěceni husitští knězi. Autoři knihy Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Mistra Jana Husa 1415-2015 to považují za zřejmě nejvýznamnější událost v historii lipnického hradu. Foto: Ivo Havlík

Výstava, na jejíž přípravě se podílela správa hradu Lipnice nad Sázavou a Národní archiv v Praze, trvá do 6. prosince. Za pár dnů končí a bude rozebrána, trvale však zůstane stejně unikátní kniha, dílo Petra Čorneje, Aleše Knápka, Ladislava Macka a Pavla Rouse. Publikaci za editorství Ladislava Langpaula vydal spolek Za záchranu rodného domu malíře Jana Zrzavého v Okrouhlici a tímto edičním činem prokázal, že jeho úsilí není úzce lokálně-patriotické, ale že hledí dál za obzor obce i malířova života a že, jak praví zadní obálka knihy: „…usiluje o rozvoj společenského a kulturního života regionu".

Manifest, zaslaný do Kostnice s datem 2. září 1415, měl 452 (!) podpisů od „v plné radě urozených pánů, šlechticů a vladyk Království českého a Markrabství moravského s přivěšením našich pečetí". Aby se všechny pečetě vešly, bylo zhotoveno osm exemplářů, dochoval se však jediný. Dnes je v majetku univerzity v hlavním městě Skotska, Edinburgu, z původní stovky pečetí na něm zůstalo devětadvadesát.

Kniha přináší fotokopii Stížného listu, jeho překlad z latiny a seznam všech signatářů. Textové jádro tvoří obsáhlá studie historika Petra Čorneje: „Prozatím poroučíme zmíněné křivdy Pánu Bohu, jehož je pomsta…".

Svědkové doby z Havlíčkobrodska

Mezi svědky doby z Havlíčkobrodska je na prvním místě jmenován hrad Lipnice; v něm byla jistý čas uchována basilejská kompaktáta a v hradní kapli katoličtí biskupové chtě nechtě světili kněze podobojí.

Svědkem doby je i Havlíčkův Brod z časů, kdy město vlastnil nejvyšší purkrabí pražského Čeněk z Vartenberka. Zprvu přední zastánce Mistra Jana Husa se však později přiklonil ke králi Zikmundu Lucemburskému. Jako příčina vypálení Německého Brodu se uvádí nejen odplata husitů Vartenberkovi, ale také vzpomínka na Michala de Causise, tento německobrodský rodák zvaný Súdný jako papežský prokurátor ve věcech víry významně přispěl k Husovu odsouzení v Kostnici. V neposlední řadě je svědkem doby tvrz v Okrouhlici, kde pečeť připojil Roprecht, byť zřejmě patřila jeho otci Mikulášovi.

Aleš Knápek představuje sídla nižší šlechty na Havlíčkobrodsku v Husově době, Ladislav Macek a Pavel Rous pátrají po signatářích z dnešního Havlíčkobrodska a vyjadřují přesvědčení, že i podpisy „drobných šlechticů znamenaly významný historický čin, díky kterému jména těchto lidí ani po šesti stech letech neupadla zcela v zapomnění".

Kromě obsahu nelze přehlédnout typografickou úpravu knihy.

Tereza Kodetová ze studia Srdce Evropy prokázala mimořádný smysl pro světlo. Kniha Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Mistra Jana Husa 1415-2015 je zcela mimořádným příspěvkem Kraje Vysočina vůbec a Havlíčkobrodska zvláště k letošnímu 600. výročí jedné z největších českých stop v historii Evropy i světa.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

20.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Havlíčkův Brod – Povedený návrat. Hokejový útočník Lukáš Endál, stejně jako v loňské sezoně, pohostinsky nastoupil za Slavii Praha ve WSM lize. Hráč Havlíčkova Brodu podal v utkání skvělý výkon a především jeho zásluhou sešívaní ve šlágru kola porazili České Budějovice 2:1.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení