Zájem o expozici je značný. Výstava současně zvýšila i zájem o přibyslavské městské muzeum. Exponáty zapůjčil sběratel Miloslav Jan Šnek, jehož odborný výklad si mohou zájemci v muzeu po předchozí domluvě zajistit. Pořádány budou také komentované prohlídky, další taková je plánována na jaro. Co je možné vidět a čím se kochat, prozradila Anna Šauerová z Kulturních zařízení města Přibyslav.

Jak vás napadlo připravit výstavu zapalovačů?
Náhodou. Hanka Mikulincová z Českého rozhlasu Region natočila s panem Šnekem rozhovor, a protože dlouho pátráme po něčem, čím ozvláštnit regionální výstavu, navštívili jsme tohoto sběratele. Z velké nezařízené místnosti vznikly vhodným přepažením místnosti dvě. V první je výstava zapalovačů a trafika, v druhé půlce je nainstalována část pracovny Stanislava Bechyně.

Hodí se to k sobě? Zapalovače, trafika a Bechyně?
Zapalovače, to byl ten spouštěcí mechanismus celé adaptace této výstavní plochy. Trafika? Nejprve jsem zamýšlela kupecký krám, ale byl by zřejmě dost chudý, takže – kde se prodává kuřivo, sirky, zapalovače, a třeba káva? V trafice. Máme v ní upoutávku i na kávu. Je tam nainstalovaná pražírna na kávu, obaly, ve kterých se prodávala, je tu i ukázka sirek a připravujeme na doplnění ukázku nejrůznějších obalů sirek. A co má s tím společného Bechyně? No, s trafikou nic. Ale pochází z přibyslavské kupecké rodiny, jeho tatínek i dědeček měli na náměstí zavedené železářství, takže se k tomu našemu krámku tak trochu hodí.

Kolik zapalovačů vystavujete?
Návštěvník může na poměrně malé ploše obdivovat asi sedm tisíc zapalovačů. A takové množství má pan Šnek ještě u sebe doma. Dnes už možná i víc, protože po otevření výstavy se mu občas někdo přihlásí a přinese nějaké zapalovače, sem tam něco vydraží v aukcích, takže sbírka rozhodně není konečná.

Jaké nejzajímavější kusy tam lidé najdou?
Naleznou tu zapalovače nejrůznějších značek, tvarů i z nejrůznějších období. Nejstarší pochází z konce 19. století, další z období 1. světové války, ale třeba i ze současnosti – ze Soči podepsaný, Martinou Sáblíkovou. Některé byly vyráběny podomácku ze starých nábojnic, jiné prošly sériovou výrobou převážně rakousko-uherských výrobců.

Tvary zapalovačů jsou různorodé. Jaké třeba?
Některé mají tvar fotoaparátu, lodě, auta, raka, lahve od whisky, pistole, kříže nebo prstenu. Jsou tu zapalovače miniaturní nebo naopak veliké stolní, které mají podobu ženského aktu, sfingy, milenců nebo koně. Liší se systémem zapalování, liší se i použitým materiálem. Jsou nejen kovové, ale i z plastu, porcelánu, keramiky, stříbra nebo polodrahokamů. Jsou zdobené rytím, malbou, potiskem, nalezneme na nich portréty různých státníků, významných osobností, byly a jsou vyráběny k nejrůznějším příležitostem, jako jsou třeba olympijské hry nebo let prvního člověka do vesmíru.

Sběratel Miloslav Jan Šnek je zřejmě vášnivý kuřák…
Velký omyl. Člověk, který sbírá zapalovače, nemusí být stoprocentně kuřák. Je pravdou, že se přes nešvar kuřáctví k zapalovačům nejsnáze dostanete. Ovšem pan Šnek nekouří. Sbírat zapalovače začal jako malý kluk, kdy mezi haraburdím na smetišti vyhrabal svoje první exempláře. Postupem doby se z klukoviny stala veliká sběratelská vášeň.

A zůstala ta vášeň jen u zapalovačů? Nebo se rozrostla i na nějaké další sběratelské předměty?
Ano, jeho zájem se postupně rozrostl i na další předměty, které k zapalovačům patří. Jde o plyn nebo benzin do zapalovačů, tabatěrky, tabák, papírky na balení cigaret, baličky cigaret, obaly na krabičky s cigaretami, dýmky, doutníky a popelníky. V expozici máme umístěnu i malou nenápadnou krabičku z břízy, která sloužila doktoru Půžovi – známému přibyslavskému lékaři a historikovi – jako schránka na šňupací tabák 
a která nám byla před lety darována panem Jiřím Čáslavským.

Proč jste se rozhodli pro stálou výstavu?
Zatím jsme smluvně dohodnuti na dobu pěti let. To máme od sběratele slíbenu exkluzivitu, že nikde jinde 
po tuto dobu nebudou v našem regionu jeho zapalovače vystavovány.

Otevírací doba
Od října do dubna:
od pondělí do pátku od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin; soboty od 9 do 11 hodin.
V dalších měsících otevřeno navíc celý víkend (soboty i neděle): od 9 do 11 a od 13 do 16 hodin.

Kateřina Malá