Nedočkavci si museli ještě chvíli počkat. Po tak dlouhé době se slušelo podle pořadatelské společnosti Geonova zahájit výstavu s úderem deváté hodiny slavnostně, s nezbytným přestřižením pásky.

Výstavba jihovýchodního obchvatu ve fotografiích.
Krajský soud zrušil stavební povolení pro obchvat Havlíčkova Brodu

Doprovodný program Zahrady

Pátek 22. 4.
• 8:45 - 10:00 - dechová kapela Havlíčkobrodská dvanáctka
• 15:00 - 17:00 - kapela At Time - akustický pop-rock
• 17:00 - uzavření výstaviště

Sobota 23. 4.
• 8:00 - otevření výstaviště
• 9:00 - 10:00 - žonglérské vystoupení Klauna Pupy
• 10:00 - 12:00 - folková kapela Trubci
• 12:00 - 14:30 - Klaun Pupa
• 14:30 - 16:30 - swingový a jazzový orchestr Polenský big-band
• 17:00 - uzavření výstaviště

neděle 24. 4.
• 8:00 - otevření výstaviště
• 10:00 - 12:00 - country a bluegrassová skupina Poutníci
• 13:00 - 15:00 - dechová kapela Rebelka
• 16:00 - uzavření výstaviště

Zdroj: Geonova

Letošní ročník má pořadové číslo sedmadvacet. „Byl to risk. Už v lednu jsme se rozhodli, že letos výstava bude. I když řádil covid, risk vyšel,“ prohlásil ředitel Geonovy Jiří Venc.

Kolem kulturního domu i uvnitř v sále se letos sešla skoro stovka vystavovatelů. Až od Vysokého Mýta přijel Vincent Danko. Utábořil se hned u vstupu. Navzdory zamračené obloze s veselým slamákem na hlavě. „Já do Brodu jezdím na výstavu pravidelně. Navedla mě manželka,“ svěřil se Danko. Zákazníkům nabízí ovoce, čerstvé i sušené, ale hlavně domácí pěstírnu hub. „To neznamená, že sadbu vysypete doma na trávník a v létě jdete s košem sklízet. Je to trochu složitější, ale zájemcům poradíme,“ upřesnil Danko.

Návštěvník Milan Kletečka, kterému se již podařilo s manželkou projít s davem od pokladny až k pódiu s dechovkou, se tvářil spokojeně. „Výstava je pro naši rodinu tradice. Něco koupit na zahrádku, dát si něco na zub a poslechnout muziku,“ vysvětlil Kletečka, co ho na Zahradu táhne.

Necelý měsíc před výstavou se Geonově přihlásilo něco přes sedmdesát účastníků. Další až na poslední chvíli. „Báli se, že budou muset stát v rozestupech s rouškou na puse. Někteří stálí už s námi nejsou. Po dvou letech covidu s podnikáním skončili. Někteří zemřeli. Letošní ročník je zajímavý. Je totiž ve znamení květinářů. Nikdy jsme tu neměli tolik květin,“ poznamenala hlavní pořadatelka Jana Koubková z Geonovy. Jak upřesnila, další vystavovatelé, jako výrobci oken nebo garážových vrat vzkázali, že mají tolik práce, že na výstavu nemají čas.

Covidová opatření skončila v půlce března. Zahradu konanou letos v duchu hesla Zlatý český ručičky si tak letos návštěvníci i prodejci mohou užívat bez povinných roušek, rozestupů nebo dezinfekcí.

Mezi početnými květináři nechyběl například Radek Fialka z Chotěboře. „Uvidíme, jaká bude návštěvnost a hlavně zájem lidí nakupovat. Je pod mrakem a lidé začali šetřit. Samozřejmě jsem musel trochu zvednout ceny. Zdražila voda, hnojivo i doprava,“ vysvětlil Fialka.

Ulice Husova
Oprava dvou ulic v Golčově Jeníkově: právníky a pokuty vystřídala dohoda

Každý rok je součástí výstavy i kulturní program. Koná se na pódiu na parkovišti před mlýnem. Zahraje dechovka, folk i country. Ve srovnání s minulými ročníky se ale nekoná sobotní ohňostroj na nábřeží za hotelem Slunce. Jak upřesnila Koubková, ta tradice zmizí nadobro.

„Nelíbilo se to ochráncům přírody. Navíc v těch místech vede cyklostezka,“ vysvětlila Koubková.Výhodou je pro návštěvníky ale mnohem lepší parkování. Na výstavu zavítá totiž během tří dnů až patnáct tisíc lidí. Brod ale otevřel během dvou let, kdy se výstava nekonala, nový parkovací dům i parkoviště za knihovnou.