Včera, krátce před osmnáctou hodinou začali přicházet na vánočně vyzdobené a osvětlené náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou první nadšenci.

Přišli si společně s folklorním souborem Škubánek a redaktory Havlíčkobrodského deníku zazpívat „kytičku" tradičních vánočních koled.

Světlá nad Sázavou se tak stala jedním ze stovek měst v celé České republice, kde si lidé ve středu v podvečer zanotovali rámci akce, Česko zpívá koledy. Konkrétně na Vysočině se koledy zpívaly v jedinou chvíli až na dvacítce míst současně.

Unikátní akce pod záštitou regionálních Deníků se na Vysočině konala už počtvrté. Koledy zazněly nejen po celé České republice, nýbrž i v zahraničí, kde se o tuto akci postaraly tamní krajanské spolky.

Na sto zpěváků

„Jsem rád, že jste si přišli zazpívat společně s námi směs českých vánočních koled," přivítal účastníky na světelském náměstí lokální šéfredaktor Havlíčkobrodského deníku Jaromír Kulhánek.

S úderem kostelních hodin „sáhla" do strun své kytary vedoucí folklorního souboru Škubánek Eva Pejchalová a k dětským hlasům se postupně přidávaly i hlasy přítomných dospělých. Na náměstí Trčků z Lípy se sešla téměř stovka nadšených zpěváků.

„Loni jsme koledy zpívat nebyli, ale letos jsme si to nenechali ujít. Koledy zpíváme samozřejmě i doma. Moje tři dcery chodí do pěveckého sboru. Nejraději máme koledu Nesem vám noviny," prozradila Alena Dvořáčková z Babic.

Na středeční zpívání se těšil i devítiletý Tim Malý ze Světlé, který společně se svou sestrou zpívá ve Škubánku. Nesem vám noviny, právě tato koleda zazněla jako první světelským náměstím.

Známé vánoční písně

Hned po ní následovala koleda Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný, Pásli ovce Valaši a nakonec se zpěváci rozloučili koledou Vánoce Vánoce přicházejí.

„Účastním se pravidelně každý rok a moc se mi tady dnes líbilo. Panovala tu příjemná a pohodová předvánoční atmosféra a moc jsem si to užila," řekla Deníku Jaroslava Holoubková ze Světlé nad Sázavou.

Podobný zážitek prožila i Gabriela Poulová s rodinou rovněž ze Světlé nad Sázavou. „Bylo to moc hezké a myslím si, že podobných akcí by mohlo být více. Naše dcera tady zpívala společně se sborem Škubánek, takže jsme ji přišli všichni podpořit a společně si zazpívat," vysvětlila Poulová.

„Byl jsem příjemně překvapen počtem lidí, kteří se k našemu zpívání koled ve Světlé nad Sázavou přidali, bez ohledu na mrazivé počasí," konstatoval Kulhánek.

Příští rok přijde celý sbor

Ten vyzdvihl především účinkování děti z folklorního souboru Škubánek, které svými školenými hlásky všem ostatním zpěvačkám a zpěvákům udávaly ten správný tón.

Sbormistryně Škubánku Eva Pejchalová slíbila, že příští rok bude setkání koledníků ještě hezčí, neboť se na světelské náměstí dostaví s celým velkým sborem.

Když odezněly poslední akordy a přišla slova rozloučení, děti ze Škubánku, ale i ty ostatní, včetně rodičů, obdržely od redakce malou pozornost, sladké perníčky.