Přímo ke kořenům ji pošle speciální děrovaná hadice skrytá v půdě. Zavlažovací systém v těchto dnech instalují havlíčkobrodští výzkumníci. Chtějí dát zemědělcům návod na lepší výnos i při očekávaném nedostatku deštivých dnů.

„Jedná se o kapkovou závlahu, která zajišťuje zavlažování v období sucha. Na rozdíl od ostatních typů závlah jsou hadice aplikovány v půdě. Voda je jimi dopravována na místo určení a z hadic vytéká v určitých bodech po malých množstvích, a proto je závlaha efektivnější než například závlaha postřikem, kdy se voda dostává i mimo kořenovou zónu rostlin," řekl Českému rozhlasu Region výzkumník Pavel Kasal.

Tato technologie se běžně využívá v Izraeli. Spouštění závlahy a regulování její intenzity je řízeno automaticky pomocí vlhkostních čidel, která jsou umístěna v půdě.

„Systém závlah je koncipován tak, aby maximálně šetřil vodou. Voda je dodávána přesně jedné každé rostlince v množství, které potřebuje.

Oproti plošné závlaze je to o mnoho desítek procent efektivnější," vysvětli Jaroslav Čepl, ředitel Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě.

Výstup pokusu odborníci zhodnotí na podzim. Sledovat budou výnos.

Pokud bude zhruba o předpokládaných 20 procent vyšší, tento způsob závlahy se podle nich vyplatí instalovat.