VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VZP vyškrtla z úhrad lůžka na havlíčkobrodské onkologii

Havlíčkův Brod – Jste pojištěncem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a onemocněli jste rakovinou?

2.4.2013 7
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodská nemocnice.Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Pokud potřebujete zvláštní lůžkovou péči, místo na onkologii v Brodě budete zřejmě ležet v Jihlavě.

V roce 2013 bude pro pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny poskytována onkologická péče v ambulantním režimu. Pro pacienty ostatních pojišťoven poskytujeme péči v plném rozsahu jako dříve, informuje havlíčkobrodská nemocnice. „Mám tomu rozumět tak, že onkologie v Brodě končí, nebo že mě tam nebudou léčit, že tam budu chodit jen na kontroly?" diví se například Milan Pavlíček z Havlíčkova Brodu.

„Nerad bych, aby se mezi onkologickými pacienty šířila zbytečná panika a nesprávné informace o tom, že onkologické oddělení v Havlíčkově Brodě končí.

Skutečnost je, že VZP nemá nasmlouvanou s naší nemocnicí lůžkovou péči na onkologickém oddělení, ale na kvalitu péče o pacienty to nemá vliv. Ambulantní péče zůstává v plném rozsahu," říká primář onkologie František Lehanka.

Pacienti samoplátci

Jak upřesňuje, v případě, že u pacienta je prováděn hydratační režim nebo podpůrná terapie, lze jej hospitalizovat na jiném oddělení podle typu onkologického nálezu – na interně, gynekologii či na plicním.

V případě, že pacient potřebuje intenzivní chemoterapii nebo radioterapii s hospitalizací, pak je odeslán do nejbližšího zařízení, které poskytuje lůžkovou péči, v tomto případě do Jihlavy. Tam se mu dostane podle primáře Lehanky stejné kvalitní péče jako v Havlíčkově Brodě.

V souvislosti s omezením lůžkové péče pro pacienty VZP se podle primáře Františka Lehanky objevili i pacienti, kteří se rozhodli sami si službu platit.

„Pacienti s tím přišli sami, vše ale závisí na léčebném režimu. Za lůžkovou péči hradí pacient 400 korun za den a 200 korun za stravu, což je 600 korun za den.

U pacientů s chemoterapií, kde se pobyt na lůžku počítá na jeden až dva dny, to lze. U pacienta, u kterého bychom museli provádět ozařování s pětitýdenním pobytem na lůžku, by to už byl značný zásah do jeho rozpočtu," konstatuje primář Lehanka. Jak podotýká, o onkologické léčbě panuje mezi veřejností mnoho pověr a mýtů.

Například, že každý onkologický pacient musí být hospitalizován v nemocnici, kde zůstává připoután na lůžku velmi dlouho.
"Způsob léčby onkologických onemocnění se za posledních více než dvacet let změnil. Odesílat do Jihlavy jsme museli jen jednotlivce," zdůrazňuje primář.

Mnohem podstatnější informací podle jeho názoru je skutečnost, že VZP sice omezila hospitalizaci na onkologickém oddělení, ale neomezila péči ambulantní.

„Ta zůstává nadále beze změny, naopak se ukazuje, že do budoucna by se měl zvětšit objem financí plynoucích do ambulantní péče ze strany VZP. V květnu by se o tom mělo jednat," připomíná primář jistou pozitivní skutečnost.

Případ omezení lůžkové péče na onkologii se nedotýká jen pacientů, ale i personálu.

„Snížení objemu lůžkové péče v mnoha případech automaticky znamená snížení počtu personálu. V tomto případě je ale třeba poděkovat vedení nemocnice, především náměstkni pro ošetřovatelskou péči Ladě Novákové, že žádný ze zaměstnanců onkologického oddělení nepřijde o práci, kterou najít na Vysočině je problém," říká vrchní sestra onkologického oddělení Martina Opatová.

Rozhodnutí VZP ale onkologičtí pacienti vnímají negativně. Paní Věra jezdí na onkologii z Ledče nad Sázavou, pan Josef z Kámenu.

Pacienti: Cítíme se jako prašiví

Oba shodně říkají: „Cítíme se jako prašiví, přitom VZP nic nedlužíme."

„Řádně platím VZP zdravotní pojištění. Tak proč mám jezdit do jiné nemocnice. Už to, že máte rakovinu, je stres, všechno vnímáte citlivě. Pro mě je to i do Brodu s mou nemocí daleko, natož do Jihlavy. Brodská onkologie má skvělou pověst, její lékaře znám a věřím jim," říká paní Věra. „Necítím se dobře, o mé nemoci vím krátce. Mám problém se s ní vyrovnat, chci být blízko rodině, v dobré nemocnici s dobrými lékaři. Jezdit jinam, kde to neznám, z toho mám velmi špatný pocit a velké obavy," posteskne si pan Josef.

Podle mluvčí nemocnice v Jihlavě Moniky Pytlíkové nemusejí mít onkologičtí pacienti zbytečný strach.

„Většinu pacientů lze v souladu s moderními trendy léčit ambulantně v onkologických stacionářích. Do nemocnice Jihlava odesílají nemocnice z Kraje Vysočina pacienty ke specifické léčbě zářením a některými moderními léky, nebo na specializované výkony. Rozhodnutí zrušit onkologická lůžka v Havlíčkově Brodě, je rozhodnutí zdravotních pojišťoven. Ze zkušeností můžeme říci, že bude-li nemocnice Havlíčkův Brod postupovat v souladu s moderními poznatky, což při kvalitě jí poskytované péče nesporně bude, nemusí změna lůžkového fondu způsobit zásadní problém," vysvětluje mluvčí Pytlíková.

Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého není žádný důvod k panice.

„Nemocnici v Havlíčkově Brodě nasmlouvala VZP veškerý sortiment onkologické péče, který tam byl dříve. Jediné, co VZP v havlíčkobrodské nemocnici nově nenasmlouvala, jsou samostatná onkologická lůžka. To ovšem nebrání tomu, aby klient VZP dostal v havlíčkobrodské nemocnici (stejně jako dříve) onkologickou péči, kterou potřebuje, a byl při tom hospitalizován například na interně. Také z toho důvodu VZP navýšila počet nasmlouvaných interních lůžek. Z pohledu VZP tedy není žádný důvod, aby onkologičtí pacienti museli dojíždět do Jihlavy, či jinam," sděluje mluvčí VZP.

Autor: Štěpánka Saadouni

2.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení