„Základem je veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které začíná po celém světě ve stejný den, v České republice ve stejnou hodinu. Součástí připomínky je v jednotlivých městech i fotogalerie s portréty obětí, které holocaust nepřežily,“ popisuje pietní akci Eliška Waageová, koordinátorka Institutu Terezínské iniciativy. Do veřejného čtení se může zapojit každý. Dostane do rukou seznam jmen, který přečte na náměstí do mikrofonu. V Havlíčkově Brodě se pravidelně zapojují studenti gymnázia.

Právě veřejné shromáždění na náměstí je v době koronavirové nákazy problém.

Tématem 15. ročníku akce Jom ha-šoa je podle Waageové identita měst , obcí, i nás samotných. Protože naši současnou identitu ovlivňuje dosud nepoznaná situace a změny s ní související, museli pořadatelé z důvodu všech opatření souvisejících s epidemií koronaviru přistoupit k radikální změně.

„Letošní veřejné čtení nebude na náměstí ve 28 městech, která se k letošnímu ročníku připojila. Datum zůstává, akce se koná 21. dubna 2020. Ale všem zájemcům bude zpřístupněna internetová stránka, na kterou se formou videokonference bude moci připojit každý, kdo bude chtít jména obětí přečíst on-line v reálném čase, a to v časovém rozmezí od 14.00 do 17.00,“ upozorňuje Eliška Waageová s tím, že zájem je obrovský. "Tři hodiny čtení jmen obětí jsou už zaplněné. Přihlásily se spolky i jednotlivci z celé republiky," dodává Waageová.

Aby pořadatelé byli schopni zajistit plynulost čtení, je potřeba se předem registrovat na e-mai lu jomhasoa@terezinstudies.cz. „Každý při lášený obdrží podrobné instrukce, jak postupovat. Druhou možností je se celý den ke čtení jmen připojit prostřednictvím sociálních sítí. Nahrajte video, na němž přečtete jména, a nasdílejte jej na naši facebookovou stránku www.facebook.com/jomhasoa nebo na sociální sítě s hashtagem #ctuna - jom hasoa,“ vysvětluje Waagerová. Účastníci piety mohou také nahrát video nebo audio a poslat ho pořadatelům prostřednictvím e-mailu jomhasoa@terezinstudies.cz. „Příspěvky upravíme a nasdílíme sami,“ upřesňuje Waageová.

Další podrobnosti najdou zájemci na stránkách www.terezinstudies.cz nebo na na facebooku Institut Terezínské iniciativy.

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu.

V Izraeli je tento den státním svátkem. V té době se zavřou restaurace, kavárny a obchody. V 19.00 našeho času (20.00 izraelského času) jsou vlajky staženy na půl žerdi. Hlavní ceremoniál se koná v památníku Yad Vashem, kde je zapáleno šest pochodní, které symbolizují 6 miliónů zavražděných Židů. Následně se na 2 minuty rozezní sirény a každý se na tyto dvě minuty zastaví na místě, kde právě je.