Vzpomínalo se na dva válečné hrdiny, generála Vojtěcha Borise Lužu a plukovníka Josefa Koreše. Tito dva hrdinové byli přesně před sedmdesáti lety v roce 1944 zabiti v místním hostinci českými četníky.

„Dnes je to přesně 96 let naší samostatnosti. V rámci státního svátku si připomínáme i další velmi významnou historickou událost nejen pro naši obec. Zde u místního hostince byli zabiti dva hrdinové, kteří položili své životy za boj za svobodu. Tímto vzpomínkovým aktem chceme vzdát poctu hrdinům a připomenout důležitost boje za svobodu," řekl ředitel okresního archívu Ladislav Macek.

Vzpomínkový ceremoniál trval přibližně půl hodiny a poté následovalo promítání dokumentu České televize Hřiště 1944 z cyklu Osudové okamžiky. Ten je věnován památce padlých vojáků.

„Jsem velmi rád, že se sešlo tolik lidí, kteří chtějí uctít památku hrdinů. Zároveň mám radost z toho, že dorazili i někteří pamětníci a rodinní příslušníci obou hrdinů," konstatoval starosta Přibyslavi Jan Štefáček. Ten dodal, že během celé vzpomínkové akce je přítomna i tematická výstava doplněná o dobové fotografie.

„Jsem úplně dojatý z toho, kolik lidí přišlo, aby uctilo památku mého rodinného předka. Jsem na této akci poprvé, ale zároveň se zasazuji o udržení památky brodských rodáků, bratrů Bohuslava a Vojtěcha Lužů," uvedl pravnuk bratra generála Luži, Michal Bábíček. Ten je zároveň předseda správní rady nadace bratří Lužů.

Poslední boj

V roce 1944 se rozhodl generál Luža spolu s pobočníkem Josefem Korešem vrátit zpět na Moravu. Po 120 kilometrové únavě se rozhodli, že si odpočinou ve vesnici Hřiště. Na okraji požádali selku o pomoc a ta je poslala za starostou, který jim nabídl, že se mohou uchýlit do místního hostince. V tu dobu se v obci nacházel i četník J. Navrátil, kterému se starosta zmínil o dvou cizích mužích. Na ohlášení četníka dorazili do obce další dva četníci a oba hrdiny zastřelili.

Filip Brož