Prezentované účesy a úvazy si návštěvníci budou moci dokonce sami vyzkoušet.

Workshop tematicky doplní probíhající výstavu Móda a odívání na Havlíčkobrodsku, která v brodském Muzeu Vysočiny k vidění již od září. Návštěvníky tu čeká záplava elegance, krásných střihů a materiálů z doby secese, první republiky a šedesátých let. Kromě nejcennějších kusů ze sbírky havlíčkobrodského muzea tu lidé mohou obdivovat i lidový kroj z Havlíčkobrodska. Unikátem je empírový zlatý plášť z 20. let 19. století.

Okénko do módní historie ve středu doplní i workshop Silvy Smutné s názvem Účesy a úvazy šátku na Horácku. „Silva Smutná nás na workshopu seznámí se svým výzkumem, a zároveň provede názornou ukázku účesů a úvazů, které si budou moci návštěvníci zkusit na místě. Je možné si přinést vlastní hřeben, šátek, gumičky a pérka do vlasů a vyzkoušet přímo na sobě krásné účesy 19. a 20. století. Zváni jsou všichni – ženy i muži, s krátkými i dlouhými vlasy,“ doplnil ředitel Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.

Ilustrační snímek.
„Skokan roku“ mezi znečišťovateli ovzduší je z Přibyslavi

Silva Smutná pracuje v muzeu ve Velké Bíteši jako etnografka a dokumentátorka pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Muzeu Vysočiny Třebíč. „V poslední době rekonstruovala na základě fotografií a popisů původní úvazy a účesy, které nosily ženy na Horácku a Podhorácku. Jednalo se mnohdy o velmi důmyslně a pracně provedené úpravy hlav, které byly vytvářeny při různých příležitostech,“ dodal ředitel muzea. Akce začíná v 17 hodin. (hoš)