Společnost Futurum Regnum od záměru přestavby bývalé obchodní akademie v ulici Boženy Němcové nakonec upustila, přestože si ji zhruba na dva roky od havlíčkobrodské radnice pronajala. Společnost Nest.HB svou vizi naopak uskuteční, a to v areálu Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě. Ve své školicí a rehabilitační středisko tam promění budovu bývalé patologie, kterou nedávno společně s pozemkem a přístupovými komunikacemi odkoupila od Kraje Vysočina.

„Náklady na výstavbu, kterou zahájíme již v lednu, dosáhnou asi 12 milionů korun," uvedl jednatel společnosti Nest.HB Libor Neumann a dodal, že na školicí část střediska firma získala evropskou dotaci. „Zprostředkoval nám ji Czech Invest, a díky ní pokryjeme 60 procent rozpočtových nákladů. Rehabilitační část střediska už zaplatíme celou ze svého," pokračoval Neumann. Dodal, že stavba skončí na sklonku příštího roku. „Do té doby totiž musíme dotaci vyčerpat," poukázal na podmínku čerpání dotace.

Školicí středisko, které bude disponovat vybavenými přednáškovými sály, učebnami a dalšími potřebnými prostory, bude provozovat společnost Nest.HB sama. Počítá s tím, že v něm vytvoří i několik nových pracovních míst. Rehabilitační část pronajme. „Jde o specifickou činnost, kterou musí provozovat profesionálové. V tuto chvíli již jednáme nejen s lékaři, fyzioterapeuty a dalšími odborníky, ale také se zdravotními pojišťovnami,"  řekl Neumann.

Rehabilitační středisko by podle jeho slov mělo poskytovat kromě obvyklých wellness programů i fyzioterapeutické a balneoterapeutické služby. V plánu je i kryoterapie. Kromě toho budou ve středisku otevřeny i ambulance praktického lékaře  a chirurga.

Podnikatel Neumann považuje místo, kde nové středisko vznikne, doslova za optimální.

„Nachází se v klidném prostředí parku Psychiatrické nemocnice a klienti se k němu snadno dostanou i autobusy městské hromadné dopravy," pochvaloval si Neumann a podotkl, že součástí střediska, které bude celé koncipováno jako bezbariérové, bude i venkovní výtah a také parkoviště pro dvacet aut.

Připomeňme, že společnost Nest.HB chtěla původně své školicí středisko postavit v havlíčkobrodské Pujmanově ulici. Za tímto účelem tam odkoupila někdejší sklad topného oleje bytového družstva. S výstavbou ale  nesouhlasili lidé, kteří v ulici a jejím blízkém okolí žijí. V roce 2011 se bránili i peticí, kterou adresovali havlíčkobrodskému městskému zastupitelstvu.

„Jsme rádi, že se tady výstavba školicího střediska  neuskuteční a zastupitelstvo nám vyšlo vstříc. Nejen, že by se sem ta stavba, která počítala i s parkovištěm, dispozičně nehodila, ale už samotná stavba by znamenala výrazný zásah do klidového charakteru lokality a také do zeleně, která v ní je," řekl tehdy předseda petičního výboru František Uher.

Druhý pokus o získání vhodného místa pro výstavbu školicího střediska učinila společnost Nest. HB v prvních týdnech tohoto roku. Zareagovala na zveřejněnou výzvu města Havlíčkova Brodu o prodeji nevyužívaných budov v někdejších kasárnách a o jednu z nich požádala.

Opět ale neuspěla. Radní totiž právě v ten čas rozhodli, že objekty už město jednotlivě prodávat nebude, nechá je zdemolovat a takto získaný volný prostor nabídne zájemcům ke koupi. Pro úplnost dodejme, že tento záměr radnici nakonec vyšel.

„Zahraniční investor chce   v Havlíčkově Brodě postavit výrobní závod, ve kterém by našlo práci asi padesát lidí," oznámil počátkem října starosta města Jan Tecl. Ten dodal, že investor bude pro svůj záměr potřebovat asi deset tisíc metrů čtverečních. „V jednání je ale také varianta, že využije i dalších sedm tisíc metrů, které mu díky demolici může město nabídnout," poznamenal Tecl.

Startovací byty

V souvislosti s výše uvedeným objektem v Pujmanově ulici podnikatel Neumann uvedl, že ho firma Nest.HB přece jen využije.  „Chtěli bychom ho přestavět ve dvoupodlažní bytový dům se čtyřmi malometrážními, nebo chcete-li startovacími byty," uzavřel Neumann.