„Z jezírka v blátě vznikl krásný prvek drobné architektury, který potěší každého, kdo míří na procházku po této naší významné turistické trase,“ popsala Ludmila Pecnová, vedoucí Oddělení územního plánování, GIS a památkové péče Městského úřadu Chotěboř.

Studánka má teď půlkruhový tvar a kuželovitou střechu. „Inspirací pro její podobu byly malé kapličky takzvané poklonky, které v této části města starší občané ještě pamatují, například kaplička u svaté Trojice na Kozinci,“ uvedla Pecnová.

Rekonstrukce základní školy v Dolní Krupé na Havlíčkobrodsku.
V Krupé rekonstruují školu. Byla v havarijním stavu

Slavnostní představení studánky veřejnosti je naplánované na neděli 20. září od patnácti hodin. „Nebude chybět ani malé, ale velmi zajímavé kulturní vystoupení,“ prozradila Pecnová.

„Jsem přesvědčen, že obnova studánky i legenda, která se k ní váže, přispěje nejen ke zvýšení hodnoty památky kaple svaté Anny, ale také ke zvýšení atraktivity tohoto malebného místa pro naše občany i pro návštěvníky Chotěboře,“ komentoval před časem starosta města Tomáš Škaryd.

K místu se váže i jedna pověst. „Ve městě se ztratil malý chlapec a po tři dny jej nikdo nemohl nalézt. Poslední noc se zdál chlapcově matce sen, kdy se jí zjevila žena podobná svaté Anně na obraze v chotěbořském kostele a řekla jí, na jakém místě hledat. Až chlapce najdou, bude ve zbědovaném stavu a pro jeho zotavení ho mají vykoupat ve studánce. Když tak učinili, chlapec se uzdravil,“ připomněla Pecnová.