Dokazuje to již více než čtvrt století, kdy se zabývá uměleckou činností.

Za tu dobu vytvořil stovky plastik, portrétů, a především pak náhrobků. Rukama mu prošly například náhrobky a pamětní desky pilotů RAF, zpěváka Waldemara Matušky či náhrobky tragicky zesnulých českých hokejistů při letecké havárii v Jaroslavli.

Samouk od přírody

„Začínal jsem jako brusič skla. Teprve po patnácti letech práce se sklem jsem přičichl ke kamení. Nikdo mě to neučil, jsem takový samouk od přírody," uvedl Šebesta.

Ten dodal, že z kamene umí vytvořit prakticky cokoliv.

„Nejčastěji pracuji se žulou, pískovcem a mramorem. Většina děl putuje na zakázku do zahraničí, například do Švýcarska, Německa, ale i samozřejmě různě po České republice. Vždy záleží na konkrétním zákazníkovi a jeho přáních," konstatoval Šebesta. Ten podotkl, že nejčastěji však dělá náhrobky, konkrétně pak škrábe portréty.

„Lidé mi například přinesou obrázek zesnulé osoby a já jim ho vyškrábu na náhrobek. Je to velmi detailní práce, takže jsou díla, která mi zaberou celý den a někdy i delší dobu," vysvětlil Šebesta.

Kamenosochař se nebrání i modernímu umění, ale mnohem blíž mu je staré řemeslo. Inspiraci hledá především v práci starých mistrů, jejichž díla jsou umístěná v muzeích po celém světě.

„Velmi se mi líbí například Florencie, Řím, Benátky a z českých měst pak především Český Krumlov. Obdivuji dřívější realismus a poctivý kumšt, který vyznávali staří kameníci," nechal se slyšet Šebesta. Podle něho si každé dílo najde svého kupce.

„Kromě kamenosochařství se také zabývám obecně uměleckou činností, tedy velmi rád kreslím portréty a maluji," řekl Šebesta.

V jeho ateliéru ve Světlé nad Sázavou lze tak nalézt, kromě sádrových odlitků různých soch, také několik olejů na plátně či pastelových krajin. Podle Šebesty je sochařství okrajová záležitost a v České republice není mnoho lidí, kteří se tím zabývají.

„Všichni se mezi sebou známe a vzájemně se inspirujeme a také setkáváme," dodal Šebesta.

V jeho šlépějích jde také jeho syn, taktéž Petr Šebesta, který mu ve světelském ateliéru a dílně pomáhá.

„Syn také seká a musím říct, že má talent," uzavřel sochař.