Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Poznaně přes Vysočinu znovu do Poznaně

Poznaň, Havlíčkova Borová – Polský prezident Andrzej Duda při návštěvě ČR připomenul 1050. výročí příchodu křesťanství do Polska.

21.3.2016
SDÍLEJ:

Mosty se jmenuje velká výstava obrazů a grafik uspořádaná v Poznani u příležitosti 1050. výročí příchodu křesťanství do Polska. Jejím autorem je Filip T.A.K.Foto: Galerie Brama Poznania

Oslavy pro Polsko tak zásadní his-torické události proběhnou v Poznani. Nikoli náhodou k nim přispěl český výtvarník polského původu Tadeusz Andrzej Krawczyszyn, který svá díla signuje pseudonymem Filip T.A.K. Od 10. března do 29. května v Poznani probíhá výstava jeho padesáti obrazů a grafik pod výmluvným názvem Mosty. S instalací expozice v gotické stavební památce Śluza Katedralna významně pomohla ředitelka brodské Galerie výtvarného umění Hana Nováková.

Zajímavě koncipovaná brožura vydaná k výstavě připomíná, že Filip T.A.K. se v mládí jako umělecký konzervátor podílel na rekonstrukci Zlaté Kaple poznaňské katedrály. V roce 1974 odjel na Vysočinu a na ní už zakotvil natrvalo; zprvu tvořil ve Žďáru, nyní má ateliér v Havlíčkově Borové.„Výstava je projektována jako skromný příklad dobrých česko-polských vztahů. Vždyť kde jinde než na Tumském ostrově, v místě prapočátků vzájemných vazeb, lze lépe ukázat jejich význam, a jak jinak než tvorbou umělce, který tady kdysi restauroval Zlatou Kapli," píše se v katalogu. Kurátor výstavy Ivan Neumann na vernisáži připomenul životní a umělecké zakotvení rodáka z Vratislavi na Vysočině: „Ostatně, nedaleko od Havlíčkovy Borové, kde Filip T.A.K. žije, sídlí v Havlíčkově Brodě galerie výtvarného umění se skvělými sbírkami především české moderní a současné ilustrace a kresby. Konečně, jeho orientace a znalost pohybů ve výtvarném umění je v jeho tvorbě patrná," řekl Neumann.

Ředitel Centra kulturní turistiky CTK TRAKT Robert Mirzyński uvedl, že název Mosty není jednoduchou asociací. „Jdeme hlouběji a saháme znovu k dědictví a přecházíme přes most, který spojuje minulost s přítomností, spojuje příběh vztahu člověka a výtvarné vize; spojuje Polsko a Česko."

Ivo Havlík

Autor: Redakce

21.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení