Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za dvacet vykácených stromů vysadili přes dvě stě nových

Ždírec nad Doubravou – Krajina kolem Ždírce nad Doubravou se na jaře zazelená o něco víc než loni.

19.11.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Věra Růčková

Ve městě a okolí bylo totiž vysázeno několik alejí listnatých stromů.

Jedná se o nově vysázené aleje, které jsou náhradou za devatenáct pokácených stromů, které byly součástí vykáceného stromořadí podél silnice I/37 mezi Ždírcem nad Doubravou a Krucemburkem v katastru města Ždírce nad Doubravou.

„Na základě jednání města se Správou chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy (CHKO) a jihlavským Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD) byl zadán odborné arboristické firmě úkol vyhodnotit ekologické újmy způsobené pokácením devatenácti stromů. To má kompenzovat náhradní výsadba. Při stanovení ekologické újmy byla posuzována například fyziologická vitalita stromů, jejich zdravotní stav, atraktivita umístění 
a růstové podmínky," informoval ždírecký místostarosta Bohumír Nikl.

Vzhled alejí určily osazovací plány

Podle Nikla bylo vytipováno pět lokalit v okolí Ždírce. Následně byly pro tyto lokality zpracovány osazovací plány. „Volba náhradní výsadby vycházela z původního zastoupení druhů dřevin v pokácené aleji s přihlédnutím například k seznamu původních dřevin v CHKO Žďárské vrchy a jejich stanovišť, na ekologické nároky a prostor v krajině," upřesnil Nikl.

Alej kolem silnice I/37 se začala kácet loni na jaře, a to z důvodu chystané rekonstrukce silnice, kterou naplánovalo ŘSD. Kácení stromů ale pobouřilo některé místní obyvatele i ochránce přírody. „Kácení bylo provedeno po dohodě s místním úřadem z důvodu plánované rekonstrukce silnice I/37. Stromy tvořily pevnou překážku. Byla zde se souhlasem policie snížena rychlost z důvodu smrtelné nehody.

Kvalita stromů byla podrobena zkoušce, výsledky byly nevalné, stromy byly staré a nekvalitní," připomněla tehdy ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová. Podle ochránců přírody ze sdružení Arnika se jednalo o drastický krok. Nakonec se ale všechny zúčastněné strany dohodly. ŘSD zajistilo za pokácené stromy náhradní výsadbu.

„Alej v délce 140 metrů vznikla podél cesty z Kohoutova, nad vodojemem, do Kohoutovského lesa. V této lokalitě byla provedena jednostranná výsadba 19 stromů švestky domácí," přiblížil Nikl.

Nová lipová alej vznikla také podél silnice I/34 ze Ždírce na Nové Ransko v délce téměř 400 metrů. V této aleji je celkem 48 kusů lípy srdčité a lípy velkolisté. Další oboustranně sázená alej vznikla z Benátek, od silnice I/34, ke Kohoutovskému lesu. V této aleji je vysázeno 92 kusů listnatých dřevin, jako je lípa srdčitá, javor mléčný, javor klen a jilm horský. Alej také byla vysázena okolo silnice z Benátek do Krucemburku. V této aleji je 50 kusů stromů. Od Benátek je oboustranně vysázeno 31 kusů stromů třešně ptačí a dále jednostranně vysázeno 19 kusů lip srdčitých a lip velkolistých. Podél cyklostezky Ždírec – Krucemburk v katastru Ždírec v délce 600 metrů byly vysázeny okrasné keře. „Kompenzačním opatřením za pokácených 19 stromů je náhradní výsadba celkem 209 kusů stromů a 109 kusů keřů," zdůraznil Nikl.

Vysázené aleje v těchto lokalitách budou podle Nikla velmi příznivě působit na místní mikroklima a do budoucna se stanou významnou součástí krajiny.

Autor: Štěpánka Saadouni

19.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení