Za své fotoúlovky si pak vyslouží nejenom dobrý pocit, že pomohli vyčistit své okolí, ale také volný vstup na film Příběh lesa, který bude promítán v havlíčkobrodském Klubu OKO na konci října.

„Během procházky, turistického výletu nebo hledání takzvaných kešek si lidé mohou do batohu přibalit i pytel na odpadky a své fotoúlovky nám potom poslat na Facebook,“ doplňuje organizátor akce Jiří Svoboda. Soutěž běží od 24. srpna. Od té doby se také facebooková stránka Kešky chrání přírodu začala plnit prvními dobrovolníky. „Kešky jsou naše velká záliba hlavně po výletech. Odpadky nesbíráme, ale nedávno v deštivém počasí jsme se vydali v Habrech směr židovský hřbitov pro kešku a taška na odpadky nám nestačila. Syna to bavilo, tak si myslím že se vydáme častěji s pytlem na odpadky,“ zmiňuje první výherkyně.

Právě pro milovníky geocashingu je připravený ještě jeden bonus. Tato stále oblíbenější záliba na pomezí sportu a turistiky, které propadli lidé napříč mnoha generacemi, spočívá v hledání skryté schránky, neboli cache, přičemž jsou známy její geografické souřadnice. Takzvaní keškaři si teď v Havlíčkově Brodě mohou vysloužit slevu na vstupné do Filmového OKA. „Stačí při hledání vyfotografovat minimálně pět kešek a fotografie poslat opět na Facebook,“ informoval Jiří Svoboda.

Soutěž je sice místně omezena na Havlíčkobrodsko, pořadatelé nicméně vzkazují, že případné zájemce z dalších koutů Vysočiny odmění také. Akce potrvá do 30. září.

„Kolem Havlíčkova Brodu jsou krásná místa, která doslova lákají k procházce. Ať už jde o kaskádu rybníků na Cihlářském potoce, meandry Rozkošského potoka, naučnou stezku Bohuslava Reynka nebo ze vzdálenějších cílů třeba okolí Doubravy či Stvořidla. Kromě přírodních krás zde najdete i spoustu skrytých kešek. Bohužel stinnou stránkou turistických tras, cest, pěšin a stezek jsou všudypřítomné odpadky válející se v okolí. Díky soutěži Kešky chrání přírodu lze spojit příjemné s užitečným, pomoci přírodě, poznat neznámá místa Havlíčkobrodska a vyhrát vstupenku na krásný dokumentární film,“ dodává ke smyslu akce Jiří Svoboda.