Sněhové podmínky na Vysočině nejsou však zcela ideální. Z toho důvodu všechny Deníkem oslovené školy jezdí na lyžařské výcviky na hory.

„Část našich studentů byla na lyžařském kurzu již před Vánoci. Další parta vyrazí 
ve druhé polovině února. Jezdíme již několik let do Jánských Lázní, kde panují ideální sněhové podmínky," uvedl Hynek Bouchal, ředitel Gymnázia Havlíčkův Brod.

Dodal, že si nepamatuje dobu, kdy by na horách nebyl sníh. „Když není přírodní, vždy je alespoň technický," podotkl.

Lyžařský výcvik mají za sebou i žáci ledečského gymnázia. Absolvovali jej v areálu Bret v Prkenném Dole u Žacléře. „Minulý rok moc sněhu nenapadlo. Letos to však bylo o mnoho lepší a kromě technického byl i ten přírodní," řekla Ivana Vitisková, ředitelka Gymnázia Ledeč nad Sázavou.

Ta podotkla, že týdenní pobyt na horách si žáci velmi užili. „Jezdilo se nejen na lyžích, ale i na snowboardech či běžkách. Pro žáky jsme uspořádali i závody a mnoho dalších doprovodných aktivit," konstatovala.

Naopak lyžařský kurz teprve čeká na žáky Obchodní akademie a Hotelové školy 
v Havlíčkově Brodě. Ti již několik let jezdí do Čenkovic 
v Orlických horách, kde 
o sníh rovněž není nouze.

„Žáci pojedou na výcvik 
v únoru a březnu. Po našich zkušenostech si myslíme, že 
v těchto měsících panují nejlepší sněhové podmínky. Stejně tak v Čenkovicích máme dobré technické zázemí. Chata, kam jezdíme, stojí hned pod sjezdovkou," uvedl ředitel školy Jiří Forman.

Oblíbený sport

Lyžařské kurzy jsou již několik let součástí učebních osnov tělesné výchovy. Na středních školách je účast na výcviku dobrovolná, i přesto se těší nevídané popularitě.

Podle Vladislava Smejkala, ředitele Gymnázia Chotěboř, jezdí na lyžařské kurzy více než osmdesát procent jejich žáků.

„Kdo na výcvik nejede, chodí normálně do školy. Již několik let za sebou jezdíme do Krkonoš. V minulosti jsme navštívili také Jizerské hory, kde jsou ideální podmínky pro začínající lyžaře," prozradil Smejkal.

Ten dodal, že se sněhem na Vysočině to je špatné a nemohou se na domácí podmínky spolehnout. „V minulosti jsme organizovali jednodenní výlet do Nového Města na Moravě, kde jsme jezdili na běžkách. Na celotýdenní výcvik však nikdy nebylo dost sněhu," uzavřel Smejkal.