Ačkoliv volby právě začaly, mnozí lidé jsou stále na vážkách. Výběr kandidátů a předvolební atmosféra některé nepřesvědčila a část z nich dokonce zvažuje, že k volbám vůbec nepůjde.

„Volby jsem nikdy nevynechal. Stejně jako mnozí jiní lidé je beru jako součást občanské odpovědnosti. Tentokrát ale asi poprvé v životě volit nepůjdu. Nepřesvědčil mě ani jeden kandidát a volit mezi dvěma zly je jako volit mezi smrtí utopením nebo oběšením. Lákavé není ani jedno,“ říká jednašedesátiletý Vítek z Brodu.

Uznává argumenty příznivců obou kandidátů. Podle něj však nejsou dostačující. „Současný prezident je sebestředný a mstivý, to není žádné překvapení. Nelze mu ovšem upřít, že má hodně politických zkušeností a nepoklonkuje. Neštěstí je, že se obklopuje lidmi jako je Nejedlý, Ovčáček nebo Mynář,“ míní pan Vítek.

V předvolebních debatách ho ale nepřesvědčil ani protikandidát Jiří Drahoš. „Je to slušný člověk, to je bezesporu. Nic proti tomu. Je to akademik, vzdělaný člověk. Ale myslím si, že na tento post není persona a bude poklonkovat Bruselu. Teď je otázka – samozřejmě důstojnější prezident by byl pro nás Drahoš, ale bude to dělat dobrotu? My nepotřebujeme jenom slušného prezidenta, který se bude všem klanět. My potřebujeme někoho silného, třeba i sprosťáka, který bude prosazovat naše zájmy,“ míní Vítek.

Odrazuje ho i mnohde panující hysterie okolo voleb, kdy příznivci jednoho kandidáta nemohou přijít na jméno těm druhým. „Pokud půjdu volit, tak nikde nebudu šířit koho. Mám nepříjemný pocit, že ta dnešní demokracie není tak úplně demokratická,“ dodal.

Podobnými úvahami se zabývá také čtyřicetiletý Marek. Postoj lidí, kteří nechodí k volbám a potom v hospodě nadávají na politiky, nikdy nechápal. Tentokrát se k nim ale nejspíš přidá. „Jdu jenom jako doprovod, druhé kolo tentokrát nejspíš vynechám. Myslím si totiž, že člověk nemá dát hlas menšímu zlu, aby se vlády neujalo zlo ještě větší,“ vysvětluje.

Nelíbí se mu také úroveň komunikace jak kandidátů, tak jejich příznivců. „Neumím si představit, že bych o svých kvalitách někoho přesvědčoval tím, že budu špinit toho druhého. To mi připomíná dobu, když jsem byl dítě a na své průšvihy jsem reagoval tím, že jsem rodičům tvrdil, že jiní dělají horší věci nebo mají ještě horší známky. Nezajímalo je to. Ani mě nezajímá, který kandidát je horší. Zajímá mě, který je lepší,“ dodává.

I někteří původně rozhodnutí voliči nyní váhají. „V prvním kole jsme s manželem volili Jiřího Drahoše. Nyní, po předvolebních debatách, jsme ale velice zklamaní. Takto si našeho prezidenta také nepředstavujeme. Zdá se, že jsme nakonec bez kandidáta,“ říká pětapadesátiletá Věra Buriánková.