„Pokud se Kraji Vysočina podaří získat peníze z evropských fondů je připraven postavit novou výjezdovou základnu pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina v Ledči nad Sázavou,“ informovala mluvčí kraje Jitka Svatošová. Záchranka v Ledči má svoje výjezdové stanoviště v budově Polikliniky. Budova patří městu Ledeč, kraj platí nájem. Výjezdové stanoviště je ale podle krajských odborníků už zastaralé a nevyhovující.

„Potřebu stavby za předpokládaných 15 miliónů korun vyvolává špatné dispoziční uspořádání současné výjezdové základny v areálu Polikliniky a tím zhoršená akceschopnost výjezdové skupiny s ohledem na současné umístění výjezdové základny,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Budova, kde by měla záchranka sídlit, má stát na pozemku ve vlastnictví kraje. Zatím je tu objekt, který spravuje místní Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou. V současnosti je využívaný školou pouze jako sklad a garáž.

Slavnostní ceremoniál a "zlatý" tým.
Zlato z rakouské olympiády přivezli hasiči z Brodska

Podle starosty města Ledeč Zdeňka Tůmy se přestěhování záchranky nedotkne městské kasy, co je hlavní, ani pacientů. „Na stavbě se město nijak podílet finančně nebude. Záchranáři se přestěhují, z města neodcházejí a to je nejdůležitější,“ konstatoval starosta. Pokud by kraj eurodotace získal, podílel by se na stavbě stanoviště deseti procenty nákladů. Jak informovala ve středu mluvčí kraje Jitka Svatošová, pokud by kraj dotace nezískal, uvažuje o tom, že by stavbu financoval i z prostředků kraje. Výstavbou nové výjezdové stanoviště záchranky přesunuté do okrajové části Ledče nad Sázavou nabídne jednoduchý výjezd na hlavní silnici a velký pozemek okolo objektu.

Ledečská záchranka má nyní dvě plně vybavené sanity, spádová oblast je zhruba 20 tisíc obyvatel. V roce 2016 bylo z tohoto pracoviště uskutečněno 1266 výjezdů. V celém kraji má zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina 21 základen. Nejnovější výjezdové stanoviště na vysočině je z roku 2014, nachází se v Habrech na Havlíčkobrodsku.

PopiskaJitka Cempírková jako hraběnka. Takto vás provede zámeckou zahradou.
Kratochvíle na zámku ve stylu baroka, nebude chybět ani poklad