Díky tomu se zlepší podmínky pro vzdělávací programy, jichž se v Pavlově minulý rok zúčastnilo přes 2 200 dětí ze šedesáti osmi škol. Ekocentrum si lidé mohou prohlédnout v sobotu 23. dubna při zahájení letošní návštěvnické sezony v Pavlově.

„Ve stanici teď žije sto deset zvířat, například vydry, liška, orli, sovy, labutě a čápi," uvedl ředitel záchranné stanice Pavlov Zbyšek Karafiát. Ten podotkl, že na ekologickou výchovu se v Pavlově zaměřují stále více, a to i proto, že počty zvířat umisťovaných ve stanici stoupají.

„Myslíme si, že jediná možnost, jak to trochu zabrzdit, je naučit lidi, jak se k těm zvířatům mají chovat," řekl Karafiát. Zvířata jsou často zraněna zbytečně, například proto, že lidé při procházkách nedohlédnou na své psy. „Někdy se také snaží zachránit mláďata, u nichž to není potřeba," vysvětlil ředitel Karafiát.

Pro výuku zatím ve stanici nebylo vhodné místo. Ekocentrum vzniklo rekonstrukcí zchátralé vily z 30. let minulého století stojící v areálu stanice. Kdysi patřila sklářské rodině Císařů. Ochránci přírody budovu díky evropské dotaci vykoupili a opravili. Stálo to přes osm milionů korun.

Pracovníci stanice nyní připravují vypuštění ježků a netopýrů zpátky do přírody. Tentokrát jich podle ředitele zimovalo ve stanici rekordně málo, protože se díky teplé zimě většinou obešli bez pomoci lidí. „Začíná frmol s mláďaty. Již tu máme první mláďata zajíců, veverku a lidé volají ohledně malých kosů," pokračoval Karafiát.

Program k zahájení nové sezony v pavlovské stanici se v sobotu 23. dubna bude konat od 10 do 16 hodin. Zahrnuje komentované prohlídky, projížďky na koních i ukázky sokolnictví. Podrobnosti jsou také na webu záchranné stanice.