„Na základě požadavku Sboru dobrovolných hasičů ve Ždírci, koupilo město pro potřeby jednotky požární ochrany II Ždírec nad Doubravou moderní Automatizovaný resuscitačný defibrilátor AED Lifepak 1000 s ukazatelem EKG křivky v ceně téměř 70 tisíc korun,“ informoval starosta města Jan Martinec.

„Většina členů výjezdové jednotky našeho sboru pracuje ve firmě, kde se znalost poskytování první pomoci prosazuje a jsou tudíž proškoleni. Hasiči ze Ždírce vyjíždějí často k dopravním nehodám. Jsou schopni výjedu do čtyř minut, na místě jsou jako první. Rozhodli jsme se proto, že by bylo dobré, abychom měli k dispozici defibrilátor a mohli v případě potřeby první pomoc poskytnout,“ informoval starosta sboru Stanislav Hanč. Jak upřesnil, mají ždírečtí hasiči defibrilátor k dispozici v takzvaném automobilu prvního výjezdu a v případě potřeby ho mohou na zavolání kdykoliv použít.

„Díky zájmu hasičů pomáhat při zdravotních komplikacích, je jednotka zařazena ke zdravotním výkonům s defibrilátorem v rámci Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina,“ upřesnil starosta Martinec. Jak dodal, je pravděpodobné, že při zdravotních komplikacích, jako například srdeční zástava, budou u postiženého občana jako první zachránci členové JPO II Ždírec nad Doubravou. „Pokud se podaří hasičům zachránit život byť jednomu člověku, byla to investice cenově naprosto bezvýznamná,“ zdůraznil starosta.

Hrad Lipnice.
Středověk na vlastní kůži mohou lidé zažít o víkendu v Lipnici