Letos v Dolní Jablonné přibudou nejméně tři další cesty. Město si nechává zpracovat digitalizovaný protipovodňový plán a zrekonstruovat místní rozhlas.

Všechny stavby a investice jsou součástí rozsáhlých protipovodňových opatření. Protipovodňový val vyrostl v části Přibyslavi, v Dolní Jablonné. Její obyvatele by tedy už neměla ohrožovat velká voda z polí.

Bezpečí zajistí vodní příkop

„Součástí valu je i příkop určený k odchytu povrchové vody, který ji odvede bezpečně mimo obec. Val vede pravou stranou směrem od Věžnice. Z levé strany vede travnatý pás," popsal vybudovaná opatření přibyslavský starosta Jan Štefáček.

Podle místostarosty Martina Kamaráda letos začne budování dalších tří protipovodňových cest. Jednu cestu bude stavět firma Strabag, další dvě Metrostav.

Stavbu ale přibyslavská samospráva neřídila, ani neplatila. Autorem opatření byl někdejší Pozemkový úřad ČR, který zajistil projekt a stavbu financoval z peněz EU a státního rozpočtu. Město ale na celé akci spolupracovalo.

Spolupráce spočívala například v tom, že radnice nechala zhotovit projekt na rekonstrukci několika cest, které jsou součástí protipovodňových opatření a mají za úkol odvádět přebytečnou vodu po přívalových deštích. Jedná se například o cestu z Dolní Jablonné do Dvorku. Její rekonstrukci ale opět město Přibyslav platit nebude.

Projekty na stavbu vodních cest byly zpracovány v letech 2010 a 2011, město do nich investovalo zhruba 200 tisíc korun.  „Jedná se nejen o zmíněné cesty kolem Dolní Jablonné, ale také o cesty v Keřkově, Hřišti a Poříčí. Do projektu se společně s městem zapojili i vlastníci pozemků. Ti na stavbu vodních cest věnovali část své půdy," uvedl Kamarád.

Ten připomněl, že například obec Poříčí byla při záplavách před několika lety jednou z nejvíce postižených oblastí Přibyslavska.

Podle Kamaráda vznikne v okolí Přibyslavi asi sedm vodních cest. Ty pomohou  krajinu rozčlenit, pomocí  zeleně bude zajištěno protierozní opatření. To vše odhadem asi za 24,5 milionu korun.

Kromě toho si město Přibyslav nechává za pomoci státní dotace z operačního programu na ochranu životního prostředí zpracovat zhruba za 100 tisíc korun odbornou firmou plán protipovodňových opatření. Tento plán sice město mělo, ale jen v papírové, nikoliv v digitální podobě.

K tomu více než milion korun opět s pomocí dotace investuje Přibyslav do rekonstrukce rozhlasu ve městě i všech místních částech, který by měl občany v případě záplav o situaci včas a rychle informovat.

Podle místostarosty Kamaráda tak město Přibyslav vyřeší dva problémy najednou. Zajistí varování před povodněmi a zároveň zkvalitní vysílání veřejného rozhlasu, neboť v některých místních částech si občané stěžují, že zprávy z městského rozhlasu nejsou slyšet vůbec nebo jenom občas a ještě jim není téměř rozumět.