Krátce po pátečním zahájení se před vchody začaly tvořit fronty. Zpočátku méně početné, než by se možná zprvu očekávalo. Ale v následujících desítkách minut příval nadšenců pro zahrádkářství jenom sílil. Prodrat se skrz dav do centra dění si v prostorách Kulturního domu Ostrov tak vyžádá chvilku času a úsilí. Ale na to jsou všichni návštěvníci zvyklí už z předchozích dvaceti ročníků.

„Na výstavu chodím pravidelně každý rok. Dnes už to je   i společenská událost v Havlíčkově Brodě," řekla jedna z návštěvnic, Hana Kopicová z Lípy. „Pro všechny zahrádkáře je to jedinečná příležitost, jak nakoupit všechen potřebný sortiment pro zahradu na jednom místě. Zároveň je to taková dobrá výměna zkušeností mezi pěstiteli. A to jak úspěšných zkušeností, tak i těch neúspěšných," dodala pravidelná návštěvnice.

Stačilo projít jenom kolem několika málo stánků, a prodejci hned nabízeli sazenice, okrasné dřeviny, zahradní nářadí a řadu dalších produktů. Na své si zkrátka na výstavě přijde každý milovník zahrádkaření a pěstitelství. Z bohaté nabídky nechybí ani doplňkový sortiment, jakým je například keramika, dřevěné hračky, potřeby pro domácnost či třeba přírodní léčivé produkty. Narazíte však i na produkty, které byste do tématu zahrady zařadily jenom vzdáleně, nebo dokonce vůbec.

Od nadšenců pro nadšence

To ale není případ Radka Šauera z Havlíčkova Brodu, který patří mezi nadšence a už řadu let na Zahradě nabízí se svými spolupracovníky vlastní rostliny.

„Jsme specialisté, takže z velké části nabízíme fuchsie a jako doplňkový sortiment máme roubované okurky. Pěstujeme vše doma na zahrádce, jsme pouze nadšenci, pěstováním rostlin se neživíme. Samozřejmě zahrádkaříme v trochu větší míře, ale pořád je to pro nás jenom koníček. A výdělek z výstavy je jenom takové přilepšení do dalšího pěstování. Děláme to už pětadvacet let a sem na Zahradu jezdíme od jejího třetího ročníku," vysvětlil Šauer.

Podle něj má výstava velkou výhodu, a to v rozmanitosti druhů rostlin, které se na ní dají zakoupit. V průběhu roku je jinde třeba vůbec neseženete.  „Doba se změnila. Teď je velká nabídka v různých zahradních centrech a marketech. Ale jenom běžných věcí, rostlin třeba jenom pár druhů. Takže pokud lidé shání speciality, najdou je právě u nás, protože se zaměřujeme na velký počet druhů," pozval Šauer na dálku zájemce nejen do svého stánku.
Obdivovatele bonsajů zaujme právě stánek s jejich prodejem. Ten má na starosti Miroslav Sýkora, který všem zájemců podá i užitečné rady pro jejich pěstování.

„Jsme tu poprvé a všem moc rádi poradíme, jak pěstovat bonsaje, které se hodí do domácích prostor a které naopak do venkovních. Já se tím zabývám už třicet let, takže je takový můj obrovský koníček," prozradil Sýkora, který na Zahradě zastupuje havlíčkobrodskou firmu HB Tools. Kromě bonsajů tak nabízí i zahradní nářadí. „Ať už jsou to sekačky, nůžky, pily a další věci. Leccos si mohou návštěvníci vyzkoušet a zblízka prohlédnout," doplnil Sýkora.

Brod v sobotu uvidí ohňostroj

Neodmyslitelnou součástí výstavy jsou také doprovodné soutěže o hodnotné ceny. Symbolem posledních let se pak pro Zahradu stal i ohňostroj, který každoročně přiláká na nábřeží řeky Sázavy několik tisíc lidí. A Havlíčkův Brod jej uvidí už dnes večer po 21. hodině. Rachejtle odpálí nedaleko hotelu Slunce na levém nábřeží řeky.

„Na ten se těšíme nejvíc. Hlavně děti," smála se Klára Beránková, která na Zahradu dorazila z nedalekého Papšíkova. „Ale výstava se mi celkově moc líbí a chodím na ni každý rok. Máme rodinný dům, teď budujeme zahradu, takže výstava se nám moc hodí. Nakupuji kytky, keramiku a další věci pro zahradu. Třeba před chvílí jsem si pořídila venkovní bonsaj," doplnila Beránková.

Výstava v KD Ostrov potrvá až do nedělní šestnácté hodiny. Poté zvuky největší zahrádkářské události v regionu zase na rok utichnou.

Pokud se rozhodnete dnes nebo zítra Zahradu navštívit, můžete využít parkování na středové ploše Havlíčkova Brodu, který je umožněno speciálně po dobu konání této akce. Dále zaparkujete na záchytném parkovišti u hotelu Slunce, v přilehlých ulicích Žižkova a je možné využít i parkoviště vedle koupaliště v Chotěbořské ulici nebo u obchodního domu Kaufland.   

Pavel Buňat