Jakmile se zlepší počasí a vykoukne sluníčko, majitelé zahrádek berou do rukou nářadí a vydají se na pozemky nebo aspoň osadí truhlíky.

Václav Lorenc prodává na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě už několik let. Do Brodu jezdí až z Poběžovic u Přelouče. Jak přiznal, za dopoledne se u pultu skoro nezastaví.

„Zákazníků je dost. Řekl bych, rok od roku víc. Například macešky a petrklíče jsme už dávno vyprodali, teď jsou v kurzu muškáty,“ konstatoval zahradník s tím, že přibývá i zákazníků, kteří dávají přednost zelenině. „Skupují sazenice rajčat, paprik, cuket nebo okurek," prozradil zahradník. Po sazenicích rajčat a paprik se pídí například Marie Jakešová z Havlíčkova Brodu. „Mám malou zahrádku. Už loni jsem začala pěstovat vlastní rajčata a papriky. S tím, co nabízejí markety, se domácí zelenina nedá srovnat. Domácí rajčata voní a chutnají. Ty z marketu jsou tuhé a chutnají jak sádra," posteskla si paní Marie.

I podle názoru dalších prodejců sazenic je v posledních letech o pěstování zeleniny velký zájem. Různá sdružení Českého zahrádkářského svazu zaznamenají poměrně často žádostí o volnou parcelu, kterou by bylo možné v budoucnu proměnit v pozemek.

„Dřív lidé neměli o pěstování zeleniny takový zájem, domnívali se, že si všechno koupí v marketu. Myslím, že se blíží zvrat. Kvůli drahotě potravin se lidé k pěstování rádi vracejí, aby ušetřili a měli zaručenou kvalitu," konstatoval například zahrádkář Josef Mareš z Havlíčkova Brodu. Zahradničení má na Havlíčkobrodsku dlouhou tradici. Zahrádkářům se daří například v Přibyslavi, na Světelsku nebo v obci Pohled u Havlíčkova Brodu.