Ve srovnání s rokem loňským a předloňským stouply ceny nosnic o víc než stovku za kus. „Slepičky na prodej musíme nejdřív vykrmit a krmivo podražilo,“ vysvětlují prodejci.

Denně zaznamenávají několik telefonátů a objednávek. „Hlásí se stálí zákazníci, přibyla v poslední době nejméně stovka nových,“ takovou zkušenost má Petra Tůmová z firmy Gallus extra z Hubenova na Jihlavsku. Jak dodala, zájem o drůbež stoupá stejně rychle jako v obchodech ceny vajec a masa. Obnovit chov slepic chtějí nejen lidé z venkova, ale také chataři a chalupáři. „Zákazník nemusí jezdit k nám, máme padesát tras po celé Vysočině. Objednávku doručíme až domů,“ doplnila Tůmová.

Porovnání cen kuřic:
Rok 2021 průměrná cena:
145 až 199 korun za kus
Rok 2023 průměrná cena:
230 až 260 korun za kus

Stejnou zkušenost jako Gallus mají i další prodejci drůbeže. Nosné slepice jsou žádané. Skoro až do kurníku je dodá prodejce drůbeže Kuřice.cz. z Proseče. Zájem je obrovský. Slípky dodávané v jarním termínu jsou vyprodané do posledního brka. Další drůbež je k mání až v červnu.

Před dvěma lety tak deset objednávek za měsíc. Letos minimálně tři stovky nových zájemců za leden. Takovou zkušenost má Michael Pour z firmy Kuřice Bromová na Seči. „Zájem je obrovský, ale je to jen přechodný boom v souvislosti s cenami vajec. Jakmile narostou ceny v obchodech, lidé začnou nakupovat slepice,“ konstatoval Pour.

Zájem o chov slepic stoupl o desítky procent ve velkokapacitní líhni Studenec na Třebíčsku. Podle ředitele líhně Pavla Dobrovolného je to samozřejmě v souvislosti s nárůstem cen vajec. „Loni v lednu kdy se kuřičky moc neprodávají, kvůli zimě, jsme jsme prodali čtyři stovky kusů, letos je to šest tisíc,“ řekl Dobrovolný Deníku.

Okresní kolo soutěže ve hře na akordeon Havlíčkův Brod
VIDEO: Mladí akordeonisté soutěží. Havlíčkobrodská škola věří v postup

Marie Kozáková bydlí na okraji Havlíčkova Brodu. Chov drůbeže měla doma vždy. „Pro levnější maso a vejce. Děti se mi smály, ale teď se doma vrací a ony domácím vejcem nepohrdnou,“ poznamenala chovatelka.

Doba se mění, mění se i způsob prodeje. Například firma Slepičář z Humpolce dodá drůbež i s kurníkem. Stačí si vše vybrat na internetu a objednat on-line. I tady podle zaměstnanců firmy stoupá zájem o chov drůbeže mezi střední generací a dětmi. Mladí si koupí tak pět slepic. Vyberou si je podle barvy, pokud chtějí, vyberou si k nim i kurník. 

Nakoupit drůbež mohou zájemci také od místních chovatelských spolků. Jako je například Český svaz chovatelů Havlíčkův Brod. Podle předsedy Jana Boumy zájem o slepice a kuřata roste pokaždé, když zdraží vejce. „Zájem je hlavně o čistokrevné slípky. Ale je málo chovatelů schopných o takovou drůbež pečovat. V roce 2027 skončí klecový chov ve velkém. Malochovatelům to dává šance pustit se aktivně do chovů i s nějakou dotací," konstatoval předseda spolku Jan Bouma.

Ceny u jednotlivých dodavatelů:
Gallus extra Hubenov u Jihlavy: Kuřice Dominant modrý: 270 korun za kus, Dominant Green Schell: 290 korun za kus
Kuřice.cz: Hendrix Genetix: 269 korun za kus
Kuřice Bromová: 215 korun za kus na prodejně, rozvoz 225 korun za kus
Líheň Studenec: v průměru 200 korun kus
Slepičář Humpolec: Hnědá kuřice Isabrown 259 korun za kus, bílá Lenghornka 299 korun za kus. Kurník Pinďa 3 690 korun za kus, kurník velikosti L 7 290 korun
Zdroj: Prodejci drůbeže