Voda v Kachličce už neodpovídá hygienickým požadavkům a podle hygieniků hrozí akutní poškození zdraví. Z toho důvodů tam koupání zakázali.

Kvalita vody v rybníku Kachlička není dobrá po celé léto. „Již od začátku letošní sezóny se vyznačovala zvýšeným výskytem sinic a množství chlorofylu-a. V tomto týdnu už hodnoty překročily hygienické limity a koupání v této lokalitě může způsobit vážné poškození zdraví,” uvedla Kristýna Štěpánová z KHS kraje Vysočina.

Salám Vysočina, hladoví kapři a muzeum železnice. Poznejte obec na Vysočině
Salám Vysočina, hladoví kapři a muzeum železnice. Poznejte obec na Vysočině

Sinice vyvolávají alergické reakce, které se projevují vyrážkou, zarudnutím očí nebo rýmou. Sinice mohou vylučovat toxiny, které způsobují i střevní a žaludeční potíže a bolesti hlavy.

Ostatní sledované vodní plochy na Vysočině, včetně Lomu Horní Cerekev, zatím podle hygieniků nabízí velmi dobrou kvalitu vody a koupání je tam bezpečné.

Kvalitu vody ke koupání v Kraji Vysočina lze sledovat na webových stránkách KHSV. Informace se tam aktualizují podle stanoveného harmonogramu minimálně každých čtrnáct dní. V případě zjištění zhoršení kvality se odběr vzorků vody provádí častěji.