Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákaz kouření prospěje tržbám i zdraví obsluhy a návštěvníků

Havlíčkův Brod – Komín Evropy. Tak se v souvislosti s nejednoznačnou regulací kouření v hospodách, restauracích a barech nelichotivě přezdívá České republice.

26.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Nikol Dobrá

Od prvního ledna by však měl začít platit dlouho diskutovaný protikuřácký zákon, díky kterému se přidáme ke zbytku Evropské unie, kde obdobné zákony už úspěšně fungují.

Mezi samotnými kuřáky převažuje názor, že úplný zákaz kouření má smysl. Jak vyplývá z průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a agentury Ipsos z roku 2015, zákon uvítá dokonce 39 % každodenních kuřáků, dále 67 % občasných a 79 % příležitostných. „Já jsem kuřák, ale když se s někým bavím v hospodě a on nekouří, nezapálím si ani já," tvrdí Jiří Malý, jeden z návštěvníků pivnice v Havlíčkově Brodě. „Zákon by mě od návštěvy hospody neodradil. Neměla bych problém jít si zapálit ven, alespoň bych kouřila míň," přidává svůj názor Šárka Bencová.

Hosté i hostinští v Havlíčkově Brodě zákon většinou vítají

Na druhou stranu si někteří hosté myslí, že úplný zákaz není nejlepším řešením. „Nemám problém s tím, když se to zakáže, ale zároveň si nemyslím, že zákazy na všechno jsou ideální," podotýká Ota Benc. „Člověk si dneska může vybrat, jestli půjde do kuřácké nebo nekuřácké hospody. Každý si najde to své. Proč tedy takový zákon zavádět například v pivnicích, ke kterým kouření neodmyslitelně patří," pokládá si otázku Karel Trpišovský.

Ale nejedná se pouze o hosty hospod a restaurací. Těmi, komu zákon bezpochyby prospěje, jsou samotní hostinští, servírky a číšníci z těchto zařízení. Odborníci se shodují, že každodenní pobyt v zakouřeném prostředí ke zdraví člověka rozhodně nepřispívá. „Pokud člověk sedí nebo pracuje celý večer v zakouřeném prostředí, dostává se riziko onemocnění na stejnou úroveň u aktivních i pasivních kuřáků.

Těmto lidem pak hrozí celá řada zdravotních problémů od kornatění tepen, srdečních příhod až například po rakovinu plic," upřesňuje lékař z havlíčkobrodské nemocnice Aleš Bílek.

Číšníci z havlíčkobrodských hospod souhlasí s tím, že práce v zakouřeném prostředí není ideální. „Sama jsem nekuřák a myslím si, že pasivní kuřáci jsou na tom podstatně hůř než ti, kteří sami kouří," říká Klára Boháčová, servírka z pivnice v Havlíčkově Brodě.
Souhlasí s ní také Petra Hubáčková, provozní z pivovarského hostince, které vadí práce v zakouřeném prostředí i přes to, že je sama kuřačka. „Podle mého názoru bude chodit dokonce víc lidí, až se zákon zavede," dodává. A zkušenosti ze světa jí dávají za pravdu. Zákaz kouření v restauračních zařízeních ve velké části případů vedl skutečně ke zvýšení návštěvnosti a tím také k nárůstu tržeb. Podobný vývoj se dá očekávat také v případě České republiky.

Kouření zabije 18 tisíc Čechů ročně

Česká legislativa zatím majitelům restauračních zařízení a barů dovoluje svobodně rozhodovat, zda bude podnik kuřácký či nikoliv. S příchodem nového roku by se ale měla situace změnit a v těchto zařízeních by měl plošně platit striktní zákaz kouření.

Každý rok v Česku zemře přibližně sto tisíc lidí, z čehož téměř jednu pětinu tvoří úmrtí na následky nemocí spojených s kouřením. Těmto nelichotivým číslům nahrávají počty kuřáků. Statistiky ukazují, že v České republice v současné době kouří třetina dospělých. Zároveň ale přibývá i lidí, kterým kouření v restauracích, hospodách a barech vadí. Patrné to je i z výše zmíněného průzkumu, podle kterého si celých 78 procent lidí přeje úplný zákaz kouření.

Josef Hanus, student letní žurnalistické školy

Autor: Redakce

26.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení