Plovárenská ulice je lokalita, kam obyvatelé Brodu chodí na procházky, sportují, kde si hrají děti. Jak vysvětlil Deníku Pavel Duben, zástupce ředitele městské policie, problémy v areálu na Plovárenské skutečně byly. „Stěžovali si obyvatelé Havlíčkova Brodu i technické služby, že se na Plovárenské scházejí skupiny lidí. Posedávají na lavičkách, popíjejí alkohol, házejí odpadky na zem. Jsou hluční, někteří pod vlivem alkoholu se dokonce snaží sportovat a ohrožují svoje zdraví,“ upřesnil Duben.

Zpřísnění vyhlášky je podle jeho názoru nejlepší způsob, jak může městská policie na Plovárenské udržet pořádek.

Plovárenská není v poslední době místo, kde by se člověk rád procházel, hlavně odpoledne a na večer. To řekl přímo na místě Deníku Josef Langpaul, který si sem dopoledne přišel zaběhat. „Na lavičkách sedí každou chvíli partičky opilců. Drží mobily před sebou jak tatranku a hulákají do nich. Plechovky od piva a brambůrků házejí na zem pod sebe. Jsou nepříjemní, hluční arogantní a hodně z nich ani nemluví česky,“ prohlásil sportovec.

Na hulákající opilce a jejich chování si už delší dobu stěžovalo Deníku několik obyvatel Brodu s tím, že navečer se tudy bojí chodit. Podle Zdeny Vyoralové, která tudy rovněž často chodí, musí strážníci otravným opilcům pití alkoholu nejdřív dokázat. „Lahve tahají z batohů nebo je mají schované za lavičkami," dodala.

Zákaz popíjení na Plovárenské projednali i zastupitelé a schválili naprostou většinou. Proti nebyl nikdo.

Podle starosty Zbyňka Stejskala se u sportovního areálu v Plovárenské ulici opravdu scházejí problémové osoby. „Vyhláška dává možnost městské policii je z místa vykázat,“ řekl na jednání zastupitelů. Podle zastupitele Jana Kerbera problémy na Plovárenské trvají už delší dobu stejně jako na nádraží, kde se situace spíš zhoršila než zlepšila. Agresivní opilci tam obtěžují cestující.

Vyhlášku o zákazu pití alkoholu na Plovárenské podpořil i zastupitel Vladimír Frič. „O problémech na Plovárenské jsem slyšel dost. Vyhláška tyto lidi pít neodnaučí, ale umožní aspoň, aby neobtěžovali ostatní, hlavně děti,“ konstatoval frič s tím, že je to podnět pro některé neziskové organizace, aby se začaly problémy s opilci na veřejných místech zabývat.

Výsledek jednání zastupitelů shrnula mluvčí radnice Zuzana Nevoralová. „V rámci aktualizace obecné vyhlášky o zákazu používání alkoholických nápojů na veřejném prostranství byly, na doporučení oddělení dozoru a kontroly veřejné správy, provedeny formální změny. Na žádost městské policie pak byla také zapracována nová lokalita veřejného prostranství, na kterou se nově vyhláška také vztahuje. Konkrétně jde o okolí Plovárenské,“sdělila mluvčí.

V Brodě se nesmí opíjet na veřejnosti třeba na Smetanově náměstí a širokém okolí. V okolí vlakového nádraží a autobusového terminálu a Bělohradské ulice včetně okolí obchodního domu Kaufland. Dále v okolí nemocnice, v parku Budoucnost a kolem pietních pomníků.

Opilce v ulicích nemají v lásce ani obyvatelé jiných měst na Vysočině, například ve Světlé nad Sázavou, Žďáře nad Sázavou, Jihlavě, v Pelhřimově nebo v Třebíči. V posledním jmenovaném městě pití alkoholu na veřejnosti zakazuje vyhláška, a to od roku 2009.

Dlouhý seznam lihuprostých míst v Pelhřimově zahrnuje ve městě například Děkanskou zahradu, městské sady nebo veřejná prostranství mezi obchodní akademií a gymnáziem.

Alkohol na veřejnosti neřeší vyhláškou například Humpolec či Polná. Radnice nemají ani městskou policii, která by vyhlášku kontrolovala.

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti:

  • „Lihuprostou“ vyhlášku má například Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou, Chotěboř.
  • Vyhlášku nevydala Polná, Humpolec, Golčův Jeníkov.
  • Alkoholickým nápojem se rozumí nápoj, obsahující víc než 0,5 procent objemu etanolu. Vyhláška o střízlivosti se nevztahuje na ty části veřejných prostranství, na kterých je povoleno umístění restaurační zahrádky, stánkový prodej, pořádání trhů či jiných společenských a kulturních akcí.