Kusadla věčně hladových parazitů  nadmořskou výšku nerespektují. Co do výskytu nebezpečné nákazy limskou boreliozou nebo encyfalitidou je Vysočina na druhém místě, a to hned po jižních Čechách.

Podle Ladislava Koblížka z havlíčkobrodského pracoviště  Krajské hygienické stanice  je možné i na jaře absolvovat preventivní očkování proti klíšťové encefalitidě. První dvě očkovací dávky aplikují v intervalu čtrnácti dnů, třetí až po roce. Očkování provádějí pracovníci hygienické stanice.

„Zájem je především u lidí, kteří už očkování absolvovali, ale u pacientů, kteří nikdy očkování nebyli, je zájem mnohem nižší. V Česku je proočkováno jen šestnáct procent populace, ale třeba v sousedním Rakousku to je devadesát procent,“ informoval Koblížek a zdůraznil, že nákaza klíšťovou encefalitidou může být smrtelná, nebo může způsobit celoživotní obtíže.

Krajští hygienici zatím nezaznamenali v letošním roce žádný případ klíšťové encefalitidy, objevil se pouze jediný případ limské boreliozy, proti níž očkování neexistuje, ale u tohoto případu se podle hygieniků prvopočátek nákazy datuje do loňského roku. To ale neznamená, že by lidé z Havlíčkobrodska potažmo celé Vysočiny měli možnost nákazy encefalitidou nebo boreliozou podceňovat.

Na rozdíl od klíšťat infikovaných virem encefalitidy se klíšťata promořená borreliemi nacházejí všude. Nejenom na v trávě a na okraji listnatých lesů, ale třeba i v městských parcích. To potvrzuje i podnikatelka Alena Musilová z Prahy, která má na Vysočině chalupu.

„Před rokem jsem se nakazila boreliozou, paradox je v tom, že jsem si nákazu nepřivezla z dovolené na Vysočině, ale zřejmě z návštěvy parku u nás v Praze,“ konstatovala Musilová.

Nemoc se léčí antibiotiky, čím později se začne postižený léčit, tím je léčba komplikovanější a vyloučeny nejsou, stejně jako u encefalitidy, zdravotní následky.

Jen pro informaci, počet lidí nakažených klíšťaty byl loni v Česku druhý nejvyšší za třicet let. Už od poloviny minulého desetiletí Vysočina drží nelichotivou druhou příčku v nemocnosti obávanou klíšťovou encefalitidou. Vyšší počet případů tohoto onemocnění hlásí pravidelně od roku 2006 pouze Jihočeský kraj.

Potvrdilo se to i v loňském roce. Podle statistiků se celém Česku se od klíšťat nakazil druhý nejvyšší počet lidí za posledních třicet let, výrazný nárůst chorob zaznamenali i lékaři na Vysočině.

Nemocnost se zvyšuje s návštěvností přírody, zejména lesa a porostů podél vodních toků. Nejvíc ohroženi jsou rekreanti, vedle chatařů a chalupářů i cyklisté a lesní dělníci.

Navíc lékaři, kteří se infekčním chorobám přenášeným klíšťaty i dalším hmyzem intenzivně věnují, pozorují ještě jeden trend. „V posledních letech přibylo těžkých a závažných případů onemocnění s následnými komplikacemi. Nemocnost se přesouvá k lidem starším pětapadesáti let,“ varují hygienici.

Klíšťata mohou na lidi přenášet zejména encefalitidu, lymeskou borreliózu a v posledních letech se v zemi objevily i případy nakažení ehrlichiózou. Zatímco posledně jmenovaná choroba na Vysočině loni lokalizovaná nebyla, zbývající dvě jsou velmi časté.